Incident se dogodio tokom mandata međunarodnih snaga, ali počinioci nikada nisu pronađeni
Kancelarija za Kosovo i Metohiju naglasila je potrebu za pravdom i očuvanjem sećanja na žrtve
Pre 26 godina, u selu Staro Gracko kod Lipljana, na svirep i mučki način, ubijeno je 14 žetelaca, dok su sakupljali letinu nedaleko od svojih kuća. Najmlađi među njima, Novica Janićijević, imao je 17 godina. Počinioci zločina još uvek su na slobodi.
Foto: Mitar Mitrović / Ringier
Zločin se dogodio u ataru sela Bujance, dvadesetak kilometara južno od Prištine, kada je 14 meštana sela Staro Gracko ubijeno tokom poljoprivrednih radova, nakon žetve i sakupljanja žita.
Napad se dogodio uveče, nekoliko minuta posle 21 čas 23. jula 1999. godine.
Ubijeni su: Milovan Jovanović (1969), Jovica Živić (1970), Radovan Živić (1967), Andrija Odalović (1967), Slobodan Janićijević (1965), Mile Janićijević (1957), Novica Janićijević (1981), Momčilo Janićijević (1946), Stanimir Dekić (1955), Božidar Dekić (1947), Saša Cvejić (1973), Ljubiša Cvejić (1939), Nikola Stojanović (1936) i Miodrag Tepšić (1951).
Najmlađi među njima bio je sedamnaestogodišnji Novica Janićijević.
Ubice nisu pronađene, a međunarodno pravosuđe na Kosovu i Metohiji zatvorilo je slučaj. To je jedan od najvećih zločina na Kosovu i Metohiji od dolaska međunarodnih snaga.
Zločin se dogodio desetak dana po dolasku međunarodnih vojnika. Staro Gracko je bilo pod kontrolom britanskih vojnika Kfora.
Britanski vojnici su izvršili istragu i utvrdili moguće počinioce među Albancima, ali za Unmikove istražioce počinioci su nestali bez traga.
Euleks je nakon što je preuzeo slučaj od Unmika, zatvorio istragu zbog nedostatka dokaza, iako je u istrazi kod jednog od osumnjičenih Albanaca, pronađen pištolj jednog od ubijenih Srba.
Kancelarija za KiM: Nespremnost međunarodne zajednice da zaštiti Srbe i otkrije počinioce
Kancelarija za Kosovo i Metohiju saopštila je da je zločin u Starom Grackom počinjen po dolasku međunarodnih snaga na Kosovo i Metohiju, i stradanje srpskih zemljoradnika koji ni za šta nisu bili krivi osim što su Srbi, desilo se pod njihovim mandatom, pokazujući nespremnost i da Srbe zaštite i da počinioce otkriju i sankcionišu.
“Zato danas svedočimo njihovoj spremnosti da žmure i nemo gledaju progon onih koji su osudili i ukazali na zločine terorističke UČK i drznuli se da potraže pravdu za srpske nevine žrtve“, ukazuje Kancelarija.
U međuvremenu, dodaje, “istraga za “krvavu žetvu” je zatvorena zbog navodnog nedostatka dokaza, iako je neverovatno da zločin, za čije je izvršenje bila potrebna opsežna priprema i učešće barem nekoliko počinilaca, može da prođe bez tragova koji bi ukazivali na odgovorne”.
“Interesovanje međunarodne zajednice za procesuiranje ovog i sličnih nekažnjenih zločina na Kosovu i Metohiji može da zastari, ali nikada neće zastariti naš zahtev da se utvrdi istina o stradanju naših nedužnih sunarodnika. Zločini terorističke UČK obavijeni su velom ćutanja, ali Srbija i srpski narod nikada neće zaćutati i prepustiti zaboravu svoje mučenike na Kosovu i Metohiji i o njihovom stradanju i patnjama uvek će govoriti, baš kao što je to učinio naš pomoćnik Igor Popović, kao glas onih najranjivijih stradalnika“, ističe Kancelarija.
Kancelarija za KiM napominje da je “zbog ukazivanja na nekažnjene zločine nad Srbima uhapšen Igor Popović, što potvrđuje da u Prištini, ne samo da ne postoji politička volja da se zločinci kazne, već postoji organizovana zavera ćutanja čiji je cilj da se svako sećanje na zločine nad Srbima nasilno suzbije”.
Uprkos tome, Kancelarija za Kosovo i Metohiju poručuje da neće odustati od potrage za istinom.
“Koliko god danas u Prištini bila živa ideologija koja je dovela i do ubistva srpskih žetelaca, toliko ćemo se boriti da se istina čuje i da žrtve dobiju pravdu, a njihove porodice mir, jer ne sme se dozvoliti da sledbenici terorista i zločinaca danas manipulišu činjenicama“, poručuje Kancelarija.
(RTS, Tanjug)