Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić ističe da država mora da reaguje i obezbedi obrazovanje studentima
Blokade fakulteta su prouzrokovane pre svega dekanima beogradskih fakulteta i rektorom Univerziteta u Beogradu
Blic
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da će država u jednom trenutku morati da reaguje i da obezbedi studentima obrazovanje i ocenila da ako nastava i počne od 15. aprila, neće moći da se nadoknadi izgubljeno kada je u pitanju kvalitet.
„Nisam nadležna da pričam o tome da li će uspeti da nadoknade, nadležna sam da pričam o kršenju zakona, ali zdravorazumski ako me pitate – i sutra da krenu s nastavom, ne može da bude taj kvalitet. Država će morati da reaguje u jednom trenutku na način da obezbedi da studenti imaju obrazovanje“, kazala je Brnabić na TV B92.
Ona je istakla da su blokade fakulteta prouzrokovali pre svega dekani beogradskih fakulteta i rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić.
Foto: Sava Radovanović / Tanjug
„Smešno je čak i pomisliti da su studenti blokaderi iza toga, jer ne postoji dovoljan broj da blokiraju bilo šta, a ne svoje fakultete. Mogli su samo dekani i rektor i oni su to i učinili“, kazala je.
O kršenju zakona blokadama fakulteta
Brnabić ukazuje da je blokadama fakulteta prekršeno nekoliko zakona, Zakon o visokom obrazovanju, o studentskom organizovanju, ali i Ustava Srbije u delu u kojim se zabranjuje bilo kakva diskriminacija.
Predsednica parlamenta je istakla da već četiri meseca svedočimo neverovatnoj, sramotnoj diskriminaciji.
„Oni dele studente na plenumaše, blokadere koji su idealni, a sa druge strane su svi ostali studenti koji su u velikoj većini, a koji za rektora Univerziteta u Beogradu i najveći broj dekana kao da ne postoje, njima su ukinuta sva prava, pravo na obrazovanje, ne odgovaraju im na dopise i na njihova pisma, obraćanja, zahteve, a njihov zahtev je samo da uče“, kazala je Brnabić.
Kako navodi, to se ne odnosi samo na studente koji hoće da uče, a koji su od 6. marta u Pionirskom parku, već i na 442 studenta Pravnog fakulteta koji su se imenom i prezimenom potpisali da žele nastavu.
Brnabić je navela da su studenti Pravnog fakulteta tri puta obraćali dekanu, ali da on nije našao za shodno da im odgovori prva dva puta.
„Treći put je odgovorio, jer su proširili i jer je bilo očigledno da će se znati da neće da odgovori, ali rektor nikada nije odgovorio, ni na pismo SKONUS-a kako će izgledati nastava. To je neodgovorno, to je skandalozno, poigravaju se sa 230.000 porodica, jer studenti nisu sami, imaju svoje roditelje, porodice“, kazala je.
O rektoru Beogradskog univerziteta
Kako kaže, rektor Đokić i dekani su izuzetno politički profilisani.
„Nestvarno je da imate rektora koji diskriminiše i medije, poziva samo medije koji su im podobni, to pokazuje diskriminaciju, dele Srbiju na manje važnu i važnu, na elitu i plebs“, naglasila je predsednica parlamenta.
Brnabić navodi da su na Pravnom izglasali da neće pustiti da prisustvuju tih 442 studenta, ali da su prisustvovali predstavnici plenuma koji ne postoji u našem zakonu.
Kako kaže, dobro je što posle četiri meseca građani imaju prilike sve to vide te tako sve manje ima „ljudi koji padaju na kolena, kreću im suze“ kada vide studente blokadere, jer su izgubili oreol.
„Ovakvim stvarima su ga sami sebi izbrisali“, ocenila je Brnabić.
Navodeći da će za sva kršenja zakona i Ustava neko morati da odgovara, Brnabić je upitala da li su rektor i dekani kršili zakon ili su radili u skladu sa zakonom.
„Ako dekan usvaja zakone plenuma, a ne odgovori ni na dopis SKONUS-a, šta je to nego diskriminacija, da li je to kršenje zakona ili ne, neka neko odgovori u tužilaštvu„, rekla je ona.
Na pitanje zašto vlast ne reaguje i ne stopira sve to, Brnabić kaže da je vlast u medijima često optužena da vrši pritiske, a da su u suštini uložili u obrazovanje više nego ijedna druga vlast u Srbiji kako bi školarine mogle da se smanje za 50 odsto.
(Tanjug)