Češka ima novog predstavnika – Editu Hrdu koja će motriti na Balkan
Cilj uloge Češke je ublažavanje tenzija i pomoć u integraciji regiona u EU
Nakon Amerike, Nemačke, Francuske i Velike Britanije, i Češka je odlučila da postavi svog specijalnog izaslanika za Balkan, uverena da je regionu potrebna posebna pažnja. Zbog čega brojne evropske države imaju specijalne izaslanike za Balkan i da li se time šalje poruka da je naš region i dalje krizno područje?
Od pre koji dan i Češka ima svog predstavnika koji će motriti na Balkan – Editu Hrdu. Tu funkciju obavljaće u okviru češkog Ministarstva spoljnih poslova, a pre toga je bila ambasadorka Češke pri Evropskoj uniji. Kao razlog za ovaj potez iz češke vlade poručuju da je ovom regionu potrebna intenzivna diplomatska briga.
– Znamo još iz istorije da su se različiti strateški interesi prelamali na balkanskom prostoru i da su sile oduvek želele da imaju uticaj na ovom prostoru. Sada vidimo i da mnoge države unutar EU imaju interes i interesovanje za ovaj prostor. To treba povezati sa željom da budu potpuno informisani o tome šta se ovde dešava – rekao je Nikola Perišić, politikolog.
Dijalog između Beograda i Prištine, presuda predsedniku RS Miloradu Dodiku – samo su neki od izazova sa kojima se suočavaju zemlje Balkana. Uloga Češke trebalo bi da bude da svojim autoritetom, ali i istorijom dobrih odnosa, pokuša da ublaži tenzije.
– To su jedni višedecenijski dobri odnosi sa slovenskim zemljama posebno iz nekog prošlog doba. Tada je Prag bio simbol odlaska ljudi sa ovih prostora. Oni su se tamo školovali. Moguće da je to jedan od razloga, a drugi može biti dogovor unutar same EU i NATO da jedna zemlja koja ima dobre odnose i dobar imidž kod svih naroda na Balkanu, da se angažuje u pogledu aktivnijeg praćenja onoga što se dešava na Balkanu – objašnjava Branka Latinović, bivša ambasadorka.
Razloge za postojanje izaslanika ovoliko zemalja treba potražiti i u tome što region Balkana nije u potpunosti integrisan u EU i NATO. U tome bi trebalo da pomognu izaslanici.
– U svakom slučaju se traži jedan model, izlaz iz toga kako bi se čitav region uključio u taj stabilizacioni trak i EU i na taj način bi postojali jači instrumenti kontrole i stabilizacije čitavog regiona uključujući finansijski, ekonomski, politički i tako dalje – dodaje Branka Latinović.
– Imamo pozitivne primere kao što je inicijativa Otvoreni Balkan tako da razvijene države žele da daju doprinos kako bi se razvila dobrosusedska politika koja je jedan od temelja funkcionisanja EU i jedan od uslova za članstvo u EU – navodi Nikola Perišić.
Specijalne izaslanike za Balkan imaju i Amerika, Nemačka, Francuska, Britanija, Slovenija, Rumunija. Da se značaj ovog područja u kriznim vremenima povećava govori i to što je administracija visoko postavila članstvo zemalja Zapadnog Balkana EU.