Sve više fakulteta počinje sa nastavom, iako se studenti u blokadi tome protive
Analitičari smatraju da je potreban trajni dogovor studenata, profesora i dekana kako bi se univerzitetima omogućilo da funkcionišu
Poslednjih dana gotovo da se ne dogodi da u javnost ne stigne informacija da je neki od fakulteta izašao iz blokade, i da se studenti nisu pobunili. Štaviše, na nekima se održava i onlajn nastava, negde se čak polažu i ispiti na ovaj način, a za neke se spekuliše da uskoro kreću sa redovnom nastavom. Otuda i pitanje da li studenti u blokadi ostaju sami u svojoj borbi? Analitičari smatraju da im se sužava manevarski prostor i da je potreban dogovor sa profesorima i dekanima kako bi se „očuvala energija sa protesta i omogućilo univerzitetima da funkcionišu“.
Foto: Snežana Krstić, Vladimir Živojinović, Vesna Lalić / Ringier
Prilika za dogovor bi mogla da bude u četvrtak, 29. maja, kada se drugi put u 10 dana sastaju predstavnici Univerziteta u Beogradu i studentski plenumi. Tema razgovora bi trebalo da bude Inicijativa za spas Univerziteta u Beogradu, kojim je predložen set koraka kako bi se izašlo iz trenutne situacije.
Blic preporučuje
Zoran Stojiljković, profesor Fakulteta političkih nauka, ocenjuje za „Blic“ da se sužava manevarski prostor studentima u blokadi.
– Mora da se nađe neka izlazna strategija, a da se ne ugrozi jedinstvo univerziteta. Potreban je trajni dogovor između studenata, profesora i dekana kako bi se nastavio neki oblik blokade, ali i počela nastava jer su fakulteti suočeni sa brojnim pitanjima u vezi sa akademskom godinom, statusom studenata i upisom novih studenata – navodi Stojiljković.
„Dogovor nakon kojeg niko ne bi bio poražen“
Kako kaže, neophodan je dogovor nakon kojeg niko ne bi bio poražen.
Foto: Đorđe Kojadinović / RAS Srbija
– Studenti u blokadi tražili su raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora i počeli formiranje studentske liste, a sada je pitanje kako Univerzitet da ne bude u bezizlaznoj situaciji. Jer, većina na fakultetima podržava studentske zahteve, ali nije sklona da ta podrška ide preko blokade nastave. Zbog toga je potrebno pronaći rešenje da se očuva energija sa protesta i blokada, i omogući univerzitetima da funkcionišu – analizira Stojiljković.
Foto: Una Škandro / Ringier
On dodaje da bi rešenje moglo da bude „formiranje pokreta za promene koji bi dobio drugačiju formu i delovao van univerziteta“.
– Situacija se sada usložnjava političkom artikulacijom studentskih protesta i blokada. Videćemo kako će se ko snaći u političko – institucionalnoj areni. Svakako, došlo je do iscrpljenosti postojećih sredstava borbe studenata u blokadi odbijanjem vlasti da ispuni studentske zahteve, kupovinom vremena, novim zakonom o visokom obrazovanju i donošenjem uredbe kojom je ogromna većina profesora ostala bez plata, kao i pričom o vraćanju stranih univerziteta – zaključuje Stojiljković.
„Blokade imale smisao do 15. marta“
Vanja Bajović, profesorka Pravnog fakulteta koja podržava Inicijativu za spas Univerziteta u Beogradu, smatra da su „studentske blokade imale smisao do 15. marta“.
Foto: Blic TV / screenshot
– Spornom uredbom režim je zaposlene na univerzitetima ostavio bez plate i pristižu inspekcijske kazne jer nastavnici ne drže nastavu, tužbe samofinansirajućih studenata koji traže da im se vrate školarine jer ne pohađaju nastavu, krivične prijave protiv rektora i dekana…Sada kada to kažemo servira se narativ da se povlačimo iz borbe čim su nas „skresali po džepu“, ali uopšte se ne radi o našim platama već o tome da su državni univerziteti izgubili sva finansijska sredstva, a bez finansijske autonomije nema ni prave autonomije univerziteta – rekla je, između ostalog, Bajović u emisiji „Nije srpski ćutati“ na Blic TV.
Dva procesa u vezi sa blokadama
Bojan Klačar, izvršni direktor CESID, smatra da se „trenutno odvijaju dva procesa u vezi sa studentskim blokadama“.
- Unutrašnji na fakultetima, unutar akademske zajednice gde se pokušava uspostaviti neki oblik nastave pošto se povećava broj fakulteta koji uvode onlajn nastavu
- Nastavak razgovora studentskih plenuma i predstavnika univerziteta kako bi se došlo do rešenja koje bi bilo prihvatljivo za studente u blokadi.
Kako kaže, siguran je u prvi proces za razliku od drugog.
Foto: Nemanja Jovanović / RAS Srbija
– Mislim da će nastaviti da se povećava broj fakulteta koji će organizovati neki oblik nastave dok nisam siguran da će razgovori dekana, profesora, rektora i studenata doneti neko rešenje. Verovatno će narednih dana doći do radikalizacije protesta i većeg broja događaja čiji će cilj biti da pritisnu vlast da raspiše vanredne parlamentarne izbore – analizira Klačar i dodaje da vladajućoj koaliciji „trenutno nije prioritet raspisivanje izbora“.
Ko i gde radi, ko je u blokadi
S druge strane, Aleksandar Jović, pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje, objasnio je za „Euronews Srbija“ kakva je trenutna situacija na državnim fakultetima:
Foto: Robert Getel / Ringier
- Državni Univerzitet u Novom Pazaru i Univerzitet u Kragujevcu zatražili dozvolu da celokupnu nastavu izvode onlajn, jer nisu mogli da uđu u sedišta ustanova. Svih 12 fakulteta Univerziteta u Kragujevcu rade.
- Univerzitet u Kosovskoj Mitrovici nikad nije prestajao sa radom
- Na Univerzitetu u Nišu nastavu započelo 10 fakulteta
- Na Univerzitetu u Novom Sadu četiri fakulteta donela su odluku i započela nastavu
- Na Univerzitetu u Beogradu, 14 od 31 fakulteta zatražilo je saglasnost za prelazak na onlajn nastavu. U ovom trenutku šest fakulteta ima određeni oblik nastave, bilo da je reč o hibridnoj, onlajn, asinhronoj ili nekoj drugoj organizaciji. Univerzitet odbrane i Kriminalističko – policijski univerzitet nikada nisu bili u blokadi. Sva četiri fakulteta Univerziteta umetnosti zatražila su saglasnost za onlajn nastavu, a na jednom od njih postoji odluka o početku nastave.