Kaja Kalas je istakla važnost političkog trenutka za evrointegracije i potrebu za reformama.
Najavljen je poziv predstavnicima Beograda i Prištine u Brisel
Nema prečica do Evropske unije (EU), a politički momenat za evrointegracije je sad. Normalizacija odnosa sa Prištinom je neophodna, budućnost regiona zavisi od konstruktivne uloge Srbije u pružanju podrške stabilnosti celog regiona. Ovo su, ukratko, neke od najvažnijih poruka koje je Kaja Kalas, visoka predstavnica EU za spoljnu i bezbednosnu politiku, poslala tokom kratke ali intenzivne posete Beogradu.
Foto: Oliver Bunić / Ringier
Tokom boravka u Srbiji sastala se sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, premijerom Đurom Macutom, predsednicom Skupštine Anom Brnabić, predstavnicima opozicije, civilnog društva, kao i predstavnicima mladih.
Blic preporučuje
Ovo su ključne poruke koje je poslala:
“Politički momenat za EU je sada”
Kalasova je rekla da je duboko posvećena pomaganju Zapadnom Balkanu da iskoristi trenutni zamah po pitanju proširenja EU, da je u razgovoru sa političkim liderima dobila informaciju da EU ostaje strateški cilj Srbije, ali naglasila da treba da se vide i dela koja će to pratiti i da su način za to reforme.
– Politički momenat je sada – rekla je Kalasova.
Dodala je i da su “reforme način da Srbija napreduje, da ne postoje prečice za članstvo”.
– Pravi progres mora da se nastavi – medijske slobode, suzbijanje korupcije, izborne reforme, reforme moraju da budu realne – dodala je Kalas.
Foto: Vladimir Šporčić / Tanjug
Poziv u Brisel: “Prevaziđite prošlost”
Sama je spomenula kosovsko pitanje, da je na putu ka EU važna i normalizacija odnosa Beograda i Prištine, i pozvala obe strane da “prevaziđu prošlost i fokusiraju se na budućnost”.
– Planiram da pozovem predstavnike Beograda i Prištine u Brisel, što pre je moguće kako bismo diskutovali oko koraka napred – rekla je Kalas.
Foto: Jadranka Ilić / Tanjug
Na pitanje “Blica” da li će EU promeniti svoj posrednički okvir, budući da aktuelni format dijaloga ne daje rezultate, rekla je da se radi na normalizaciji odnosa.
– Imamo novog specijalnog izaslanika za dijalog Pitera Sorensena koji je imenovan na godinu dana. S obzirom da sam nova u procesu, mi smo mapirali šta je to što funkcioniše a šta ne. Ono što je neophodno je normalizacija odnosa i upravo na tome i radimo, to je neophodno za budućnost i jednih i drugih – rekla je Kalas.
Odnosi Beograda i Moskve: “Ne razumem…”
Kada je reč o odnosu Srbije i Rusije, Kalasova je rekla da je o odlasku predsednika Srbije Aleksandra Vučića u Moskvu 9. maja razgovarala na nedavnom skupu Evropske političke zajednice u Tirani i da je izrazila svoje stanovište, a da je predsednik Vučić izneo svoje viđenje.
– Ne razumem zašto je neophodno da se stoji rame uz rame sa nekim ko vodi temeljan rat u Ukrajini. Predsednik Vučić obrazložio je svoje razloge za ovu posetu, u temeljnom razgovoru – rekla je Kalas.
Foto: buducnostsrbijeav / screenshot
Ona je rekla da se od kandidata očekuje da se usaglašavaju sa politikom EU, jer je” to znak da žele da budu sa nama u EU”.
– Čula sam da sam bila stroga u svojim izjavama oko puta u Moskvu i predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, ali ja jasno iznosim svoje mišljenje i ne govorim o drugima – kazala je Kalas.
Rekla je da očekuju od zemalja kandidata da prate politiku u EU.
– Jer znate kakvo poruku to šalje, da li želite da budete sa nama. Ako želite da budete u EU, onda ćemo da radimo zajedno i tako mi funkcionišemo i to je ono što mi želimo da vidimo i od zemalja kandidata – rekla je Kalas.
“Autonomija univerziteta se mora poštovati”
Visoka zvaničnica EU se indirektno sama osvrnula i na unutrašnja politička dešavanja i rekla da se “autonomija univerziteta mora poštovati”. Na pitanje jednog od novinara da li je sa predstavnicima vlasti razgovarala o aktivistima iz Novog Sada koji se i dalje nalaze u pritvoru, kao i o pretučenom aktivisti, Kalas je odgovorila da jeste.
– Razgovarali smo o pritvoru i kako proces treba da se prati. Mi očekujemo od svih zemalja članica i kandidata da poštuju ljudska prava i to mora da se poštuje u svim procesima. Jedan od principa EU je i razdvajanje vlasti. Imate zakonodavnu vlast, izvršnu vlast i sudsku vlast. Razdvajanje vlasti očekujemo i od zemalja kandidata u Evropi – navela je Kalasova.
Foto: Predrag Dedijer / Ringier
“Važna uloga Srbije oko BIH”
Na kraju, boravak šefice EU diplomatije nije prošao bez osvrtanja na situaciju u Bosni i Hercegovini.
– Razgovarali smo o situaciji u Bosni i Hercegovini. Naglasila sam predsedniku Vučiću i drugim liderima važnost liderstva Srbije i njene konstruktivne uloge u pružanju podrške stabilnosti celog regiona, jer budućnost regiona od toga zavisi – kazala je Kalasova.