Некатегоризовано

MSP: Nije potpisan nikakav sporazum o kvotama za radnu snagu iz Gane


Vesti

Politika

MSP: Nije potpisan nikakav sporazum o kvotama za radnu snagu iz Gane

Dušan Kozarev iz MSP-a odgovorio na kritike iz Narodnog pokreta Srbije u vezi sa “masovnim uvozom radne snage iz Gane”

Demantovao da je potpisan bilo kakav sporazum o tome

Dušan Kozarev, generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova, odgovorio je na pitanje Narodnog pokreta Srbije o navodnom masovnom uvozu radne snage iz Gane.

Foto: Ministarstvo spoljnih poslova Srbije / Tanjug

Akra Marko Đurić Alban Suman Kingsford Bagbin

Kako je rekao, dok ministar spoljnih poslova Marko Đurić u ime Vlade Republike Srbije “jača prijateljstvo sa Ganom, gradi nove ekonomske veze i osnažuje političku i diplomatsku poziciju naše države ne samo u toj zemlji, već i na celom afričkom kontinentu, dotle Narodni pokret Srbije pokušava da umanji rezultate posete, pa čak izmišljotinama i izvrtanjem činjenica nanese direktnu štetu Srbiji”.

Blic preporučuje


(FOTO, VIDEO) “Držimo se onih koji se bore za rast i razvoj” Đurić: Neverovatno sadržajna poseta Gani

– Pridev „narodni“ uz ime pokreta Miroslava Aleksića nije adekvatan, jer to što rade je antidržavno i antinarodno postupanje. Ne samo što je Gana povukla priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, ne samo što ta država deli naše stavove o striktnom poštovanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta, već iskreno želi da ojača saradnju u više privrednih oblasti i bude saveznik i promoter naše politike među afričkim državama – poručio je Kozarev.

Foto: Ministarstvo spoljnih poslova Srbije / Tanjug

Kako je naveo, Miroslav Aleksić i istomišljenici na srpskoj političkoj sceni “svojim delovanjem suštinski podržavaju rasističku kampanju koja se vodi protiv pozicije Srbije u Africi, a u interesu režima Aljbina Kurtija”.

– Na neinteligentne opaske o navodnoj promeni etničke i radne strukture u Srbiji, kako je NPS formulisao, nije potreban komentar ili odgovor, dovoljno je pogledati zvanične statistike koliko je radnika i iz kojih zemalja do sada dobijalo radne dozvole u našoj zemlji, kao i teškoće u određenim privrednim granama kojima nedostaje radna snaga. Dakle, poznata je činjenica da Srbija uvozi radnike i to niko ne krije. Pojedinci namerno sada prave famu o navodnih 100.000 radnika iz Gane. Iako su dežurni kritičari svakako dobro razumeli suštinu, izvesno je da namerno izvrću činjenice, pošto je ta cifra u ovom momentu svojevrstan limit za ukupan broj radnih dozvola za strance na godišnjem nivou, najvećim delom za sezonske radnike, a Gana bi želela da bude deo tog pula u meri mogućeg – kazao je Kozarev.

“Nikakav sporazum o kvotama nije ni parafiran, ni potpisan”

Generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova dodao je da “oni koji napadaju i kritikuju poput Aleksića su jednostavno zlobni i podmukli, prave se naivni, a šire rasizam i ksenofobiju pokušavajući da steknu jeftine poene, plašeći narod “crncima iz Gane”, što je u najmanju ruku primitivno”.

Foto: Ministarstvo spoljnih poslova Srbije / Tanjug

Podsećamo i naglašavamo da je ministar Đurić u Akri potpisao Memorandum o razumevanju o saradnji u oblasti kulture između Vlade Republike Srbije i Republike Gane, kao i Memorandum o razumevanju o saradnji u oblasti sporta i rekreacije. Nikakav sporazum o kvotama za izdavanje radnih dozvola za radnu snagu iz Gane nije ni parafiran, ni potpisan. Razgovaralo se, između ostalog, o mogućnostima da u narednom periodu, ako se ukaže potreba i steknu uslovi jedan kontingent radnika na domaćem tržištu rada bude angažovan iz Gane. Kao što je već slučaj sa nekoliko drugih država, sa kojima Srbija ima takve sporazume – zaključio je Kozarev.

NPS: Ko je i kada doneo odluku o masovnom uvozu radne snage iz Gane?

Inače, Narodni pokret Srbije je prethodno je izrazio zabrinutost zbog “uvoza velikog broja stranih radnika iz Gane i drugih afričkih zemalja”. Kako su rekli, to se čini “mimo znanja javnosti, bez bilo kakve rasprave u Skupštini i uz potpuno zanemarivanje domaće radne snage”.

Foto: Mitar Mitrović / Ringier

.

U ovom pokretu postavili su pitanje “ko je i kada doneo odluku o masovnom uvozu radne snage iz Gane i na osnovu kog zakona, ugovora ili bilateralnog sporazuma”.



Izvor