Ministarstvo spoljnih poslova Srbije osudilo je izjave Denisa Bećirovića na komemoraciji u Potočarima
MSP ocenjuje da Bećirović retorički podstiče sukobe u regionu umesto pomirenja
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije ukazuje da centralna poruka člana Predsedništva BiH Denisa Bećirovića na komemoraciji u Potočarima nije bila poziv na pomirenje unutar BiH, već poziv na obnavljanje animoziteta i sukoba u regionu.
Foto: JELENA SAVIĆ / Tanjug
Kako se navodi u saopštenju MSP-a, Bećirović je, u svojim javnim nastupima u sklopu obeležavanja 30. godišnjice zločina u Srebrenici, svesno ili nesvesno, obelodanio šta je za njega glavni politički cilj te komemoracije i kako doživljava rezoluciju o Srebrenici koja je na insistiranje Sarajeva jedva usvojena u Generalnoj skupštini UN.
Blic preporučuje
U Memorijalnom centru u Potočarima obeležava se 30 godina od zločina u Srebrenici
„To nije bio poziv na pomirenje“
„Bećirovićeva centralna poruka na komemoraciji u Potočarima nije bila poziv na pomirenje unutar Bosne i Hercegovine ili poziv na otvaranje nove stranice istorije u odnosu prema susedima, već jedan zastrašujući retorički i ideološki vremeplov i poziv na obnavljanje animoziteta i sukoba u regionu„, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova.
Pročitajte još
Dodik: Umesto solidarnosti, Bećirović sipa so na ljutu ranu srpskom narodu
Ističe se da Bošnjacima danas niko ne preti, a da iz Beograda prema bošnjačkom narodu godinama unazad idu iskreni i dosledni pozivi na saradnju i izgrađivanje prijateljskih i dobrosusedskih veza.
„Ukoliko Bećirović viziju stabilnog i prosperitetnog regiona u svojoj imaginaciji prepoznaje kao pretnju Bošnjacima, onda je to samo još jedan dokaz da je deo političke elite u Bosni i Hercegovini nesposoban da se zbog sopstvene ideološke rigidnosti pronađe u mirnodopskom vremenu“, dodaje se.
Foto: Siniša Pašalić / RAS Srbija
Kako se naglašava, niko danas ne preti bošnjačkom narodu osim bošnjačkih političkih rukovodilaca, koji iz nekog razloga ne žele da dozvole regionu da počne da živi normalno i da se razvija kroz međuljudske i poslovne veze.
I rezolucija o Srebrenici je, dodaje se, baš kao što je Srbija i upozoravala, a što potvrđuje i Bećirović, progurana kroz UN, ne da bi doprinela pomirenju, već da bi bila prilog u pokušaju reanimacije nastojanja da se srpskom narodu pripiše kolektivna krivica za jedan strašan, ali svakako ne jedini strašan zločin tokom rata u BiH.
„Niko ne negira da se zločin u Srebrenici dogodio“
MSP podseća da su tokom rata masovno stradali i Srbi i Hrvati.
„Ovo što se proteklih nedelja i meseci događa jeste pokušaj pravljenja hijerarhije među žrtvama. Dakle, niko ne negira da se zločin u Srebrenici dogodio, ali Sarajevo insistirajući na tome da ga prikaže kao zločin nad zločinima posredno negira i obezvređuje zločine počinjene nad Srbima i Hrvatima, a njih nije bilo malo, niti su žrtve bile malobrojne“, ukazuje se.
Kako se navodi u saopštenju, agresivna retorika Bećirovića je bez sumnje prizivanje sukoba, iako sukobe niko osim njega i šačice njegovih ideoloških istomišljenika ne želi.
„Srbija će nastojati da u budućnosti svim političkim akterima u regionu objasni notornu i očiglednu činjenicu da je naš jedini interes razvoj i napredak regiona, a da je preduslov za to smirivanje političkih strasti i napuštanje politike neosnovanih optužbi i upiranja prstom„, poručuje se u saopštenju MSP-a Srbije.
Bećirović je juče u govoru na komemoraciji u Srebrenici optužio Beograd da je kriv za ratove devedesetih, ponavljajući tvrdnju o navodno počinjenom „genocidu“.
Uz tvrdnju da je „agresija“ na BiH pokrenuta iz Beograda, Bećirović je rekao da se nisu predali i da nikada neće, kao i da „mir nije siguran ako ga ne brane“.
(Tanjug)