Na sastanak opozicije pozvao Miroslav Aleksić: Šta je kome doneo okrugli sto NPS


Vesti

Politika

Na sastanak opozicije pozvao Miroslav Aleksić: Šta je kome doneo okrugli sto NPS

Analitičari ocenjuju da je jučerašnji sastanak opozicije u NPS bio „sastanak odbačenih“

Kako kažu, opozicione stranke mogu da prežive trenutnu situaciju samo ako se udruže

Na poziv Miroslava Aleksića, predsednika Narodnog pokreta Srbije (NPS), većina parlamentarnih opozicionih stranaka juče je sela za „okrugli sto“ na temu izbornih uslova, a već sama najava ovog okupljanja izazvala je brojne reakcije. Na njemu su, osim većine parlamentarnih opozicionih stranaka, bili i predstavnici pojedinih nevladinih organizacija, ali ne i studenti u blokadi, DS, Koalicija NADA, Pokret „Kreni promeni“, „Proglas“… Pojedini analitičari ocenjuju da je to bio „sastanak odbačenih“ koje studenti u blokadi još ne prihvataju, a neki kažu da nije najjasnije ni zbog čega su studenti u blokadi odbili sastanak sa opozicionim strankama.

Foto: Fonet/ Bojana Milovanović, Una Škandro / Ringier

Studentski protesti i opozicija

Poziv Aleksića je izazvao različite reakcije, pa su saopštenja razmenili i profesor Aleksandar Kavčić i Ana Jakovljević, poslanica NPS. Bilo je i onih koji uopšte nisu reagovali, poput većine fakultetskih plenuma, dok su u „Proglasu“ u poslednjem trenutku odustali od sastanka. Inače, skup je bio zatvoren za javnost, a tema je bila revizija biračkog spiska.

Blic preporučuje

Ognjen Gogić, politikolog, kaže za „Blic“ da je okrugli sto u NPS, prema njegovom sudu, „sastanak odbačenih“.

– Na tom sastanku, osim stranaka našla se i organizacija Crta, od koje su se studenti u blokadi, takođe, ograđivali. Zbog toga su verovatno i učesnici shvatili da moraju da se ujedine. Kod njih je verovatno sazrela svest da, kada nas studenti u blokadi još neće, ajde makar mi da se ujedinimo – ocenjuje Gogić za „Blic“.

Foto: Una Škandro / Ringier

Kako kaže, ipak, odziv na sastanak je bio „iznenađujuće veliki“.

Aleksić se poslednjih meseci pokazao kao neko ko voli da solira i brza, ali i pretenduje da bude stožer opozicije. Na primer, svojevremeno je prvi je iz parlamentarne opozicije izneo plan o formiranju prelazne vlade, nakon toga je prvi u skupštini tražio da se raspišu izbori. Takođe, za razliku od drugih, nije odmah prihvatio zahtev studenata u blokadi da se bojkotuje rad skupštine. Zbog toga sam mislio da će mnoge opozicione stranke ignorisati njegov poziv – navodi Godić.

Dodaje da, bez obzira na sve, opozicione stranke, kako smatra, neće diktirati dalje korake.

– Šta će se dalje događati među protivnicima vlasti određivaće studenti u blokadi. Oni imaju dominantnu ulogu koju žele da sačuvaju. Mislim da će se do sastanka studenata u blokadi i opozicionih stranaka doći jedino ako taj sastanak iniciraju studenti u blokadi – kaže Gogić.

Foto: Blic TV / screenshot

Ognjen Gogić

Prema njegovom mišljenju, jasni su razlozi zbog čega opozicione stranke žele sastanak sa studentima u blokadi.

Stranke hoće veštačko disanje, odnosno pojas za spasavanje u ovoj situaciji. S druge strane, studenti u blokadi su se sve vreme ograđivali od opozicionih stranaka jer su znali da te stranke imaju loš rejting. To ograđivanje studentima u blokadi je, između ostalog, i donelo veliku popularnost – analizira Gogić.

Kako dodaje, opozicionim strankama nisu potrebni studenti u blokadi da bi se ujedinili jer, kako kaže, „ove tehničke stvari u vezi sa izbornim uslovima i biračkim spiskom su pogodnija tema da dođe do jedinstva u opoziciji nego da su razgovarali, recimo, izbornoj listi“.

Parun: Trenutno postoji podela na DS i ostale opozicione stranke

To što se na sastanku od parlamentarnih opozicionih stranaka nisu našli DS i koalicija NADA nije iznenađenje za Nikolu Paruna, politikologa.

Trenutno među opozicionim strankama postoji podela na DS i ostale. Mislim da se koalicija NADA nije pojavila na sastanku iz, da tako kažemo, drugačijih razloga nego DS koja je odlučila da svoju autonomiju odlučivanja u potpunosti preda studentima u blokadi i tako pokuša da sačuva stranku u ovom nezgodnom trenutku. S druge strane, Novi DSS i POKS mi deluju kao Zavetnici nekada – ocenjuje Parun za „Blic“.

Foto: Djordje Kojadinovic / RAS Srbija

Nikola Parun

Kako kaže, u DS su prepoznali da studenti u blokadi imaju najveću podršku u opoziciji i „potpuno je legitimno što su odlučili da nemaju svoj nego studentski stav“.

Ostale opozicione stranke shvatile su da mogu da prežive jedino ako nešto urade zajedno, pa šta god. Možda bude dovoljno da imaju zajednički pristup biračkom spisku, izbornim uslovima, studentima u blokadi… Opozicione stranke trenutno su zaglavljene između stava da su „studenti u blokadi bezgrešni“ i činjenice da studenti u blokadi nisu organizovana politička stranka – analizira Parun.

On dodaje da nije najjasnije ni zbog čega su studenti u blokadi odbili sastanak sa opozicionim strankama.

Ne vidim da bi okrnjili svoju podršku ako bi seli za isto sto sa onima sa kojima su svakog dana zajedno na ulicama – zaključuje Parun.

Ko se pojavio na „okruglom stolu“

Na sastanku, na poziv NPS Miroslava Aleksića, pojavili su se:

Foto: Una Škandro / Ringier

Ko nije bio i zašto

Sastanku u NPS nisu prisustvovali DS, koalicija NADA, Kreni promeni, Proglas i studenti u blokadi i to iz različitih razloga:

Foto: Rade Prelić / Tanjug

Srđan Milivojević
  • Srđan Milivojević, predsednik DS rekao je da je „jedina legitimna osnova za zajedničko delovanje opozicije jeste bezuslovna podrška studentskoj listi i napuštanje skupštine“. Kako je kazao, sve drugo vodi u relativizaciju pobune.
  • Vladimir Jelić, predsednik jednog krila POKS-a, naveo je da predstavnici ovog pokreta ne učestvuju na sastanku jer „na njemu nisu prisutni svi relevantni politički i društveni činioci koji se zalažu za smenu režima Aleksandra Vučića“
  • Miodrag Jovanović, jedna od osnivača „Proglasa“, rekao je da su u toj inicijativi odlučili da ne dođu na „okrugli sto“ jer su „u skladu sa umanjenom reprezentativnošću skupa, organizatoru smo sugerisali da bi ga valjalo odložiti i bolje organizovati“.
  • Studenti u blokadi sa samo tri beogradska fakulteta (Pravni, FPN, Poljoprivredni) jer, kako kažu, pozivi su bili „dosta šturi i nisu baš entuzijastični“ pa ne očekuju da će nešto specijalno promeniti
  • U pokretu „Kreni promeni“ nisu se oglašavali u vezi sa ovim skupom



Izvor

Related posts

Eto koliko su na N1 nezavisni od Dragana Šolaka lično

Žarko Mićin o protestu ispred njegove kuće: Najviše sam bio uplašen za svoju decu

Spremaju li scenario iz Noći dugih noževa nacističke Nemačke? (VIDEO)