ISTORIČAR i publicista prof. dr Srđa Trifković izjavio je da su, za nešto više od dva meseca od njegove druge inauguracije, predsednik SAD Donald Tramp i njegovi saradnici preduzeli niz koraka koji, čini se, menjaju pejzaž svetske politike do neprepoznatljivosti.
Foto: Printskrin Hepi TV
– Svi se sećamo redosleda ovih radnji. Ministar odbrane Pit Hegset je 12. februara u Briselu izjavio da pitanje članstva Ukrajine u NATO više nije na stolu. Potpredsednik Vens je 14. februara održao zapanjujući govor na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji. Zatim je usledio prvi Trampov telefonski razgovor sa Putinom, Rubiov sastanak sa Lavrovom u Rijadu i scena bez presedana u Beloj kući između Trampa i Vensa na jednoj strani i Zelenskog na drugoj. Prošle nedelje Tramp i Putin su imali drugi telefonski razgovor, ovoga puta maratonski. Sve ovo vreme Mask je radio na eliminisanju birokratskog levijatana u SAD. Ali da li je sve ovo prava tektonska promena, trajne prirode? Da budem iskren, ne mislim tako. Pre svega, Trampov tim još uvek sadrži jak neokonzervativno-rusofobični kor, uključujući i samog državnog sekretara Rubija. Plan za rešavanje rusko-ukrajinskog konflikta pregovorima već je opterećen raznim rezervama, što počinje da liči na svojevrsnu zamku u vidu „Minska-3“. Teško je zamisliti da bi Moskva bila u iskušenju da sklopi takav posao. Naravno, za ostatak sveta (i za većinu običnih Amerikanaca) bilo bi više nego poželjno da se Amerika zaista vrati kući. Drugim rečima, bilo bi sjajno kada bi SAD postale jedna od zemalja u multipolarnom sistemu suverenih država – moćnih i bezbednih, koje stavljaju svoje interese na prvo mesto, ali oslobođene psihopatskih ideja sopstvene izuzetnosti, mesijanizma, opsesivne želje za globalnom hegemonijom i „superiornošću“ svoje vladajuće klase. Pa, za sada ne vidim nikakve znake bilo kakvih tako fundamentalnih promena. Ohrabruje što nova administracija pregovara sa Rusijom i distancira se od stravične evrokratije. Ovo, međutim, odražava pomeranje fokusa na Veliki Bliski istok i posebno na Indo-pacifički region, a ne na promenu po sebi – kazao je profesor Trifković za MEF.
Profesor je poručio da Rusija ponovo može postati, ne samo zaista velika sila, već i duhovni i moralni spasitelj palog hrišćanstva, ako skupi snagu i bude dostojna izazova koji je pred njom.
– S tim u vezi, imam svoje nade i svoje strahove – naveo je dr Trifković.