Opomena za Dodika: Šta znači francusko-nemački non-pejper o Republici Srpskoj


Vesti

Politika

Opomena za Dodika: Šta znači francusko-nemački non-pejper o Republici Srpskoj

Dokument predviđa zabranu komunikacije između EU i zvaničnika Republike Srpske

Evropski unija navodno predlaže sankcije prema rukovodstvu Republike Srpske zbog narušavanja ustavnog poretka BiH

Nakon Sednice saveta za nacionalnu bezbednost javnost u Srbiji upoznata je sa non-pejperom za Bosnu i Hercegovinu koji su navodno sastavile Francuska i Nemačka. U neformalnom dokumentu zemlje Evropske unije se pozivaju da suspenduju finansijske projekte koji su korisni za Republiku Srpsku i da razmotre uvođenje sankcija prema zvaničnicima ovog entiteta koji „podrivaju suverenitet i ustavni poredak BiH“.

Foto: ALEKSANDAR KRAZEV / Tanjug

Milorad Dodik

Mesec dana nakon što je pokušano hapšenje predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, pojavio se novi dokument – non-pejper koji se odnosi na BiH.

Tamošnji zvaničnici poručuju da se ovim potezom kriza samo produbljuje, a region destabilizuje.

Opomena za Dodika?

– Rekao bih ništa novo kada je politika Brisela u pitanju, pre svega Nemačke i Francuske. To je već viđeno u BiH. To je politika koja sigurno nije u funkciji BiH, Srba, Hrvata i Bošnjaka. To je politika koja je u funkciji geopolitičkih i geostrateških ciljeva i Nemačke i Francuske – rekao je Mlađen Cicović, šef predsedništva RS u Srbiji.

U nezvaničnom dokumentu se predlaže i obustavljanje kontakta sa rukovodstvom Republike Srpske kojima bi mogle biti uvedene sankcije. Nemačka, Austrija i Litvanija već su uvele sankcije predsedniku Dodiku, a ovaj dokument mogao bi biti još jedna opomena Dodiku.

Foto: Antonin Utz / Tanjug/AP

Ovo jeste opomena. On je dobio više opomena i od strane Amerikanaca, uvođene su mu i sankcije. Međutim, ovo je najoštrija do sada poruka, jer se ovde se zabranjuje komunikacija sa njim i sa SNSD-om, a ujedno se obustavljaju projekti koje finansira EU – ističe Aleksandar Popov iz Centra za regionalizam.

Poruka za sve zemlje

Kao mera predlaže se da EU kontaktira relevantne međunarodne finansijske institucije, poput Svetske banke, kako bi i one slično postupile. Kako bi se nadolazeća kriza sprečila, rukovodstvo RS poziva na poštovanje Dejtonskog sporazuma.

– Mislimo da je budućnost BiH u doslednoj implementaciji slova Dejtona i u svemu onome što dogovore tri konstitutivna naroda i dva entiteta. 1.52 + 3.02 I ključne zemlje pre svega SAD su potpuno jasnu poruku poslale da je Dejtonski mirovni sporazum okvir oko koga se moraju sporazumeti i dogovarati tri konstitutivna naroda i dva entiteta – kaže Cicović.

Foto: SRNA/ BORISLAV ZDRINJA / Tanjug

Milorad Dodik

U danima kada se obeležava 30 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, upućeni naglašavaju da je u nestabilnim vremenima izuzetno važno sačuvati mir u regionu. Zato je ovaj dokument poruka i ostalim zemlja, ali ne samo njima.

– Poruka međunarodnoj zajednici, a pre svega SAD čije je čedo Dejtonski sporazum da se u ovoj godini, na 30.godišnjicu Dejtonskog sporazuma, mora nešto ozbiljnije uraditi da bi se ova zemlja, BiH, stavila na noge i da može da funkcioniše – naglašava Popov.

Šta je Non pejper?

Non pejper je neslužbeni dokument u kojem se iznosi određeni predlog, ideja ili nacrt, a čiji autor nije precizno naveden.

O postojanju ovog dokumenta javnost je obavestio načelnik Generalštaba Milan Mojsilović nakon sednice Saveta za nacionalnu bezbednost.



Izvor

Related posts

NATO LOKATORI (VIDEO)

Sudbina studentskih protesta u Srbiji: Na jesen moguć novi talas pobune

Oni su jedan dan najveći mrzitelji Putina, ali ako im odgovara poljubiće ga i u zadnjicu, samo ako bi taj rekao nešto protiv mene