Za Rezoluciju o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija u Njujorku glasale su 84 zemlje, protiv je bilo 19 zemalja, dok je 68 bilo uzdržano.
17:58
Foto: screenshot
Protiv su, između ostalih, bile:
Blic preporučuje
SVE O REZOLUCIJI O SREBRENICI Šta piše u konačnom nacrtu teksta, zbog čega je Srbija protiv, kako se glasa u četvrtak i ko će dići ruku?
„OVAKO UJEDINJENI MOŽEMO ČUDA DA NAPRAVIMO“ Vučić se obratio iz Njujorka: Izrazio posebnu zahvalnost ovim zemljama
- Kina
- Rusija
- Belorusija
- Kuba
- Mađarska
- Nikaragva
- Nauru
- Srbija
- Dominikana
- Eritreja
- Esvatini
- Grenada
Uzdržane su, između ostalih, bile:
- Grčka
- Kongo
- Kipar
- Etiopija
- Gabon
- Gana
- Gvineja
- Haiti
- Indija
- Meksiko
- Namibija
Za su, između ostalih, glasale:
- Francuska
- Nemačka
- Hrvatska
- Crna Gora
- Slovenija
Između ostalih, nisu glasali:
- Azerbejdžan
- Belize
- Bolivija
- Izrael
- Monako
- Maroko
- Turkmenistan
- Kirgistan
- Uzbekistan
- Venecuela
Uoči glasanja, Kina je najavila da će glasati protiv Rezolucije o Srebrenici, Namibija da će biti uzdržana, dok Azerbejdžan neće glasati, kako su rekli najavili njihovi predstavnici nakon govora na sednici Generalnoj UN.
Predstavnik Kube je rekao da odbacuje tekst rezolucije, dok je Nikaragva rekla da ne podržava tekst rezolucije, jer ne doprinosi pomirenju.
– Nečuveno je da postoje dvostruki standardi na zapadu. Podsetila bih i na genocid kolonizatora u Africi, kao i na činjenicu da je NATO bombardovao teritoriju zemlje na koju se Rezolucija odnosi – rekla je predstavnica Nikaragve u UN-u.
Foto: Screenshot / screenshot
Predstavnik Venecuele rekao je da će nacrt rezolucije, pre nego što će doprineti pomirenju, produbiti jaz između naroda u BiH – Hrvata, Srba i Bošnjaka.
– Mi smo za nacionalno pomirenje i za ponovnu izgradnju mira. Ovo nije prvi put da pred sobom imamo težak zadatak razmatranje nacrta rezolucije. Taj nacrt rezolucije pre nego što će doprineti pomirenju, produbiće jaz između narode u BiH, Hrvata, Srba i Bošnjaka. Oni moraju da izgrade zajedničku budućnost – rekao je predstavnik Venecuele.
Predstavnik Kine ocenio je da je nacrt raspršio velike kontroverze u BiH.
– Kina iznova poziva na punu komunikaciju sa ključnim učesnicima i državama članicama u nacrtu rezolucije. Ishitreno glasanje o nacrtu rezolucije koja je i dalje obeležena velikim razlikama nije u skladu sa duhom pomirenja i harmonije unutar BiH i među zemljama regiona. Nije u skladu sa željom da se održi mir na Zapadnom Balkanu – rekao je predstavnik Kine.
Foto: ANGELA WEISS/ AFP / Profimedia
Predstavnik Ujedinjenih Arapskih Emirata najavio je da će ova zemlja biti uzdržana, isti stav najavio je i predstavnik Angole, dok je predstavnik Egipta je rekao da će glasati za tekst rezolucije.
– Mir na Balkanu je krhak, nekada se neke stvari pokreću. Mi ćemo biti uzdržani. Naša uzdržanost je usmerena ka tome da se smanje regionalne tenzije i eskalacija. Mi smatramo da usvajanje trajnog mira iziskuje dobro promišljen dijalog. Pozivam sve lidere da ne rizikuju mir i stabilnost. Mora se sprečiti ponovno izazivanje mržnje i netolerancije – rekao je predstavnik UAE u UN.