Srbija vraća ulogu lidera u regionu


NOVINAR i publicista Migjen Keljmendi izjavio je da Srbija vraća ulogu lidera u regionu i da je postala američki i evropski prioritet na Zapadnom Balkanu, dodajući da je stav aktuelne kosovske vlade pogrešan.

Foto: Printskrin Youtube

Keljmendi ističe da je „Priština bila politički miljenik Amerike i EU na Balkanu“.

– Ceo proces formiranja i osamostaljivanja države je do kraja osmišljen, koordiniran i realizovan uz pomoć Stejt departmenta i evropskih vlada. Zato je tih 100 priznanja usledilo odmah. Ovo je lep deo našeg odnosa sa Amerikancima i Evropljanima. Ali šta se desilo u ovom drugom delu, uglavnom ovih poslednjih pet godina… Američki stav prema Srbiji se radikalno promenio, posebno posle rata u Ukrajini. Srbija je danas mezimica Bele kuće i Stejt departmenta. Najvažniji političar u ovom kontekstu danas je Vučić. On je osoba preko koje ova dva visoka američka tela po svaku cenu pokušavaju da Srbiju udalje od ruskih i kineskih uticaja i okrenu ka Evropi i Natou – kazao je Keljmendi. 

Dodaje da to nije na račun Prištine iako tako misli vlada kosovskog premijera Aljbina Kurtija.

– Promena politika za region i redefinisanje novih prioriteta od strane Vašingtona i Brisela. Danas je fokus na Beogradu, a protagonista je Vučić. Ovaj, nimalo lak zadatak, poveren je sadašnjem diplomati, gospodinu Kristoferu Hilu. Iako je penzionisan, pozivaju ga i daju mu puna ovlašćenja u ovoj misiji. Gospodin Hil je uvek bio blizak vlasti u Beogradu. Na konferenciji u Rambujeu govorio je protiv vojne intervencije na Srbiju i propagirao autonomiju Kosova unutar Srbije. Rat u Ukrajini je samo ubrzao ovu politiku i nove prioritete, što je rezultiralo povratkom Srbije kao regionalne sile. Srbija se danas doživljava kao partner zapadnih zemalja, lider regiona, kandidat za članstvo u EU i Nato. Međutim, ova rekonfiguracija političkih snaga u regionu, gde Srbija treba da bude u centru, gde je Srbija prioritet zapadnih vlada, zahtevala je novu vlast i političke protagoniste u državama regiona – izjavio je Keljmendi.

Kako kaže, slaganje i komplementarnost Beograda sa ovim zapadnim politikama i prioritetima nije bilo bez uslova.

– Povratak uticaja Srbije u regionu, kao i pre intervencije Natoa, i njena nova uloga političkog i ekonomskog lidera regiona, zahtevali su slom tri vlade u regionu. Proglašenjem nezavisnosti Kosova, sa suverenim vladama u Podgorici i Skoplju, uticaj Srbije je bio okrnjen i otežan, tako da je ova situacija morala da se promeni. Edi Rama, Dritan Abazović, Aljbin Kurti i Hristijan Mickoski bili su protagonisti urušavanja prepreka da Srbija povrati svoj uticaj i ulogu u regionu, u svetlu novih zapadnih prioriteta. Kao neizbežan uslov Beograda, predstavnici rata na Kosovu, čiji je uspeh Beograd uvek doživljavao kao uvredu, moraju biti suđeni i uklonjeni sa političke scene Kosova – kazao je Keljmendi.

Na pitanje gde su interesi Prištine u ovoj novoj konfiguraciji, Keljmendi navodi da Priština nema udobnost da ne sarađuje sa SAD.

– Ako je Srbija danas američki i evropski prioritet regiona, to ne znači da je vlada na Kosovu bila spremna da zauzme stav odbijanja prema ovim prioritetima. (Tzv.) Kosovo nema udobnost da ne bude kooperativno i komplementarno sa američkom i evropskom politikom u regionu. Odgovorna vlast bi morala da nađe svoje mesto i interes u ovoj novoj konstelaciji snaga u regionu. Ovakav stav koji vlada na Kosovu danas ima potpuno je pogrešan, jer nas drži podalje od slike i sukobljava nas sa najvažnijim međunarodnim faktorima – istakao je Keljemndi.

(Kosovo Onlajn)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije





Izvor

Related posts

Projekat Jadar se neće realizovati ako se ne ispune standardi životne sredine

Vučić odlikovao zamenika stalnog predstavnika Venecuele pri UN

Šta čeka Kosovo ako ne ukine zabranu uvoza robe iz Srbije?