Tramp o „ratu“ Kosova i Srbije: Kaže da ga je sprečio i hoće Nobelovu nagradu


Vesti

Politika

Tramp o „ratu“ Kosova i Srbije: Kaže da ga je sprečio i hoće Nobelovu nagradu

Trampova administracija je tokom prvog mandata pokušala da reši pitanje Kosova i Srbije bilateralnim pristupom

Evropska unija naglašava nastavak saradnje sa SAD oko stabilnosti Zapadnog Balkana.

Treći put u samo mesec dana, Donald Tramp je spomenuo Beograd i Prištinu i pohvalio se na rezultatima koje je na tom polju imao, uz spominjanje Nobelove nagrade. Pitanje je kakav je interes da se dotakne regije koju većina njegovih birača ne bi znala da pronađe na mapi, a analitičari kažu: moguće da želi da se kandiduje za nagradu za mir, ali i ujedno da ispuni svoja predizborna obećanja i obezbedi političke poene pred međuizbore u SAD, koji će se održati u novembru sledeće godine.

Foto: EPA/ Remko de Waal / EPA;

Donald Tramp

Mijat Kostić, politikolog za međunarodne odnose, je baš takvog mišljenja.

Blic preporučuje


„KOSOVO SMATRA NEDOVRŠENIM POSLOM“ Predsednik SAD o srpskoj rak – rani, jedna stvar se opet pominje: „Tramp to voli“


TRAMP UPOREDIO IRAN I IZRAEL SA SRBIJOM I KOSOVOM „Zaustaviću i ovaj rat! Mnogo radim, ali nikad ne dobijem priznanje, ali to je ok, narod razume“

– Trenutno je Donaldu Trampu neophodno da održi kredibilitet mirotvorca nakon niza neuspeha da organizuje primirje između Ukrajine i Rusije, Izraela i Gaze, ali i zbog direktnog napada na Iran. Moguće da želi da se kandiduje za Nobelovu nagradu, ali i ujedno da ispuni svoja predizborna obećanja i obezbedi političke poene pred međuizbore u SAD – rekao je Kostić.

On je podsetio da su tokom prvog mandata Donalda Trampa SAD pokušale da reše pitanje Beograda i Prištine kroz ekonomski fokusiran i bilateralni pristup, zaobilazeći tradicionalne diplomatske kanale poput EU.

„Jednim udarcem više problema“

Tramp je, podseća Kostić, imenovao Ričarda Grenela za specijalnog izaslanika i forsirao ekonomske projekte, što je kulminiralo Vašingtonskim sporazumom iz 2020. godine, u kojem su Beograd i Priština, pod američkim pokroviteljstvom, pristali na niz obaveza bez međusobnog priznanja.

– Uz pokušaj da jednim udarcem reši više problema, Tramp je u dogovor uključio i obavezu Srbije da premesti ambasadu u Jerusalim, kao i dogovor o međusobnom priznanju Kosova i Izraela, što je izazvalo oštre reakcije u EU i šire. Iako je dogovor predstavljen kao diplomatski uspeh, može se reći da je on više simboličan i fokusiran na odnose sa javnošću, bez rešavanja ključnih političkih sporova – ocenio je Kostić.

Ben Andoni, analitičar, izjavio je da američki predsednik Donald Tramp iskorišćava Kosovo „kao što je radio i 2020. godine”.

– Tramp iskorišćava Kosovo, posebno u narativu poslednjih dana. Isto je radio i 2020. godine. lako mu je da ga koristi – kaže Andoni.

Foto: Evan Vucci / Tanjug/AP

Donald Tramp

Andoni je produženje „vanrednog stanja” od strane SAD u vezi sa Zapadnim Balkanom nazvao ispravnom odlukom.

– Odluka je bila ispravna, više je stvar u tome da te osobe ne ugrožavaju direktno, već indirektno interese SAD, jer svaki sukob koji se otvori stvara probleme. Prvo, problem imidža koji SAD imaju. Čini se da i dalje postoje problemi na Balkanu, prvi je Bosna, a drugi je Kosovo. Poredak je poslužio statusu kvo Balkana u ovom trenutku – zaključio je Andoni.

Tramp je na jučerašnjoj konferenciji za medije tokom samita NATO u Hagu rekao da je „njegova administracija u poslednjih nekoliko nedelja preduzela značajne korake u rešavanju međunarodnih konflikata među kojima su, kako je naveo, i odnosi između Kosova i Srbije“.

U poslednjih nekoliko nedelja rešavali smo Indiju i Pakistan, Kosovo i Srbiju. Uključili smo se i u Kongo i Ruandu, to je bio surov rat koji je dugo trajao. Uradili smo još dve stvari pored toga. Niko nikada nije uradio nešto slično – kazao je Tramp.

To je treći put da spominje istu temu. Prošle nedelje je, u intervjuu za „Foks njuz“, rekao da je trebalo da dobije Nobelovu nagradu za rešavanje problema, između ostalog, i Kosova i Srbije.

– Trebalo je da mi daju Nobelovu nagradu za Ruandu, a da li ste videli slučaj Konga? Možete reći Srbija i Kosovo. Možete reći mnogo tih slučajeva. Najveći su Indija i Pakistan. Trebalo je da dobijem Nobelovu nagradu četiri ili pet puta – kazao je Tramp.

Pre toga je na društvenoj mreži „Truth Social“ najavio da će se vratiti dijalogu između Beograda i Prištine, navodeći da je njegov prethodnik Džo Bajden naneo štetu izgledima za dijalog kroz „glupe“ odluke.

Poslednja izjava, tačnije deo da „poslednjih nedelja radi na pitanju Kosova i Srbije“ navela je javnost da pomisli da se trenutno bavi dijalogom Beograda i Prištine.

„EU ima vrlo jasne interese“

Odmah su se oči okrenule ka Evropskoj uniji koja vodi te razgovore, ali EU je i ovog puta pribegla dobro uvežbanom odgovoru. Nije se tome direktno izjasnila, već je naglasila nastavak praktične saradnje sa SAD.

– EU ima vrlo jasne interese na Zapadnom Balkanu i snažno podržava evropsku perspektivu regiona. Istovremeno, postoji dobra saradnja između EU, SAD i drugih partnera u postizanju našeg zajedničkog cilja, stabilnog i ekonomski razvijenog Zapadnog Balkana. Očekujemo da se i Kosovo i Srbija angažuju konstruktivno u dijalogu koji posreduje EU i da bez odlaganja i bezuslovno sprovedu sve postignute sporazume. Nastavićemo našu praktičnu saradnju sa SAD-om – poručila je za „Albanian post“ portparolka EU.

Timoti Les, vodeći istraživač u Centru za geopolitiku Univerziteta u Kembridžu, ocenio je ranije da Donald Tramp nije zaboravio Kosovo i da ga smatra nedovršenim poslom. Kako kaže, Trampova administracija bi mogla opet da preuzme vodeću ulogu u pregovorima Beograda i Prištine i to na drugačiji način nego što su to činili Bajdenovi izaslanici.

Presedan iz Trampovog prvog mandata sugeriše da bi on nastojao da reši status Kosova na osnovu sporazuma koji uključuje podelu u zamenu za priznanje. Takođe je pokazao fleksibilan pristup granicama u drugim delovima sveta, od Ukrajine do Grenlanda – rekao je ranije Les.



Izvor

Related posts

Macut primio Žiofrea u oproštajnu posetu: Hvala na ličnom angažovanju

KO GOD NIJE BLOKADER DOZVOLjENO JE TUĆI GA, ČAK I AKO JE SLUŽBENO LICE

Poslanik u BiH o napadu na autobus sa srpskom decom u Srebreniku