Viceguvernerka NBS: Vide se prvi negativni signali protesta i blokada


Vesti

Politika

Viceguvernerka NBS: Vide se prvi negativni signali protesta i blokada

Ana Ivković, zamenica Jorgovanke Tabaković, ističe da je Srbija završila prethodnu godinu sa rastom BDP-a i perspektivom snažnog rasta, ali, kako tvrdi, protesti utiču na sentiment investitora

Kako tvrdi Ana Ivković, nastavak političke krize može dovesti do sporijeg rasta ili pada investicija, negativnog uticaja na lične zarade, zaposlenost, kurs dinara i kreditni rejting

Viceguvernerka Narodne Banke Srbije (NBS) Ana Ivković rekla je danas da bi promena aktuelne ekonomske politike u Srbiji potencijalno imala izrazite negativne posledice po građane i njihove lične budžete.

Foto: Zoran Ilić / Ringier
Dan studenata protest

Ana Ivković, viceguvernerka NBS, rekla je jutros da je makroekonomska i fiskalna stabilnost direktno povezana sa političkom stabilnošću, a da prve negativne signale višemesečnih protesta i blokada pojedinih institucija, privreda već oseća, naročito u sektoru usluga.

Ograđujući se da je u pitanju hipotetički scenario, navela je da bi nastavak ili produbljivanje političke krize u Srbiji moglo da znači potencijalno sporiji rast ili čak pad investicija tokom ove godine, što bi negativno uticalo na lične zarade, zaposlenost, kurs dinara, pa i gubitak nedavno stečenog kreditnog rejtinga.

Ana Ivković je podsetila da je Srbija prethodnu godinu završila sa rastom BDP-a od 3,9 odsto, da je prosečna stopa ekonomskog rasta od 2021. do 2024. godine bila 4,6 odsto, čak i u uslovima kada su glavni spoljnotrgovinski partneri u zoni anemičnog privrednog rasta ili recesije.

Kako je rekla Ana Ivković, „sredinom marta su predstavnici jedne od vodećih agencija za kreditni rejting „Es end Pi“ (S&P) bili u Srbiji, konstatovali da su ekonomski trendovi i dalje jako pozitivni, da Srbija ima perspektivu snažnog rasta i da ona ostaje među najbrže rastućim privredama u Centralnoj i Istočnoj Evropi“.

Uprkos navedenom, konstatovali su i da protesti utiču na sentiment investitora, da oni usporavaju domaće i strane investicije i time utiču na potencijalan bilans ovogodišnjeg rasta BDP-a – jer su pored njih prisutne i geopolitičke tenzije. „(Politička) stabilnost se mora čuvati, jer (srpska privreda) ima potencijal da raste po stopama od četiri odsto godišnje.

– Neophodan preduslov je da se prestane sa svim ovim što je to prouzrokovalo – protesti, blokade, prateće aktivnosti. Mi smo imali situaciju kada je zbog eskalacija rata u Ukrajini došlo do privremenog odlaganja SDI, a koje su u ostatku godina nadoknađene. Tako gledajući ništa nije izgubljeno„, rekla je Ivković. Citirajući nalaze nedavne ankete Privredne komore Srbije (PKS), ona je navela da se prve negativne posledice vide u sektoru usluga, kroz odlaganje potrošnje građana zbog političke neizvesnosti, kao i lošijeg trenda u turizmu, posebno u segmentu kongresnog turizma.

„Usluge u velikom broju zemalja vode rast. Imali smo nalaze Nacionalne asocijacije turističkih agencija (JUTA) da je oko 30 odsto turističkih aranžmana otkazano… Svaka blokada puta košta i ima svoju ekonomsku cenu“, navela je ona.



Izvor

Related posts

Sukob u programu uživo oko mandatara Đure Macuta, pomenute i vakcine i „treća noga“

Srbi sa Kosova i Metohije odlučni da stignu na skup na koji je pozvao Vučić (VIDEO)

Tatjana Macura se sastala sa evroparlamentarcem Lopatkom: „Srbija je sigurna u svoj put u EU“