Некатегоризовано

Vjosa Osmani na meti drugarice ministarke: Traži joj račune za benzin i vodu


Vesti

Politika

Vjosa Osmani na meti drugarice ministarke: Traži joj račune za benzin i vodu

Vjosa Osmani posle blamaže s Trampom trpi kritike i od bivše drugarice.

U kosovskom ministarstvu spoljnih poslova popisuju čak i koliko je flaša vode Osmani potrošila na putovanjima

Niz kritika na račun Vjose Osmani, prištinske predsednice, zbog neuspešnog pokušaja da se dodvori Donaldu Trampu nastavlja se iz dana u dan. Nakon packi iz Vašingtona, Beograda i Prištine stiglo joj je “otrežnjenje” iz Kfora, ali i žestok “šamar” od bivše drugarice i saborkinje Donike Gervale. Prištinska ministarka spoljnih poslova tražila je od diplomatskih misija da prikupljaju račune za troškove tokom poseta Osmani čime joj je, praktično, objavila politički rat.

Foto: Tanjug / AP, Petr Josek, Julia Demaree Nikhinson / Ringier

Vjosa Osmani i Donald Tramp

Osmani je tokom nedavne posete Americi pokušala na “sva usta” da ishvali Trampa kao mirotvorca pa se, praktično, “ugrizla za jezik” jer je rekla da je američki predsednik pre nekoliko nedelja “sprečio napad Srbije na Kosovo i Metohiju. Nakon lavine kritika iz Vašingtona, Beograda i Prištine, Osmani je upomoć pozvala Kfor jer je tvrdila da je od te organizacije, ali i kosovskih službi bezbednosti, dobila “informacije o kretanju srpskih snaga na administrativnoj liniji sa KiM krajem maja”.

Blic preporučuje

Kfor: “Nismo primetili”

Međutim, KFOR je to demantovao.

– Nismo nedavno primetili nikakvu značajnu promenu u prisustvu Vojske Srbije na srpskoj strani duž administrativne linije. Na osnovu postojećih procedura, Vojska Srbije redovno obaveštava Kfor o raspoređivanju snaga i njihovim operativnim aktivnostima u blizini administrativne linije – rekli su za “Gazeta Express” iz kancelarije Kfora za medije.

Foto: Ringier

.

Takođe, naglasili su da komandant Kfora ima “redovnu komunikaciju sa svim svojim kolegama, uključujući predstavnicima bezbednosnih organizacija na Kosovu i načelnikom Generalštaba Vojske Srbije”.

Šta se pije po inostranstvu

Osmani je, tako, praktično ostala sama u borbi za svoju reputaciju. U toj bitki napustila je i Donika Gervala, ministarska spoljnih poslova, s kojom je Osmani svojevremeno osnovala stranku “Gudžo”, kada su obe napustile DSK.

Foto: Rick Bajornas/UN Photo / Ustupljene fotografije

Donika Gervala

Ministarstvo na čijem je čelu Garvala zatražilo je od diplomatskih misija da prikupljaju račune za troškove tokom poseta predsednice, a čak se navodi da je tražena informacija i “koliko je flaša vode potrošeno tokom poseta Osmani inostranstvu”, piše “Kosovo onlajn”.

“Politički rat bez presedana”

Iz kabineta prištinske predsednice odgovorili su da je “sramno što se što se od ambasada traže detalji poput toga koliko je flaša vode potrošeno ili koliko je goriva potrošeno na vozila za prevoz predsednika na zvanične sastanke”, dok diplomatska predstavništva nisu obavezna da objavljuju troškove koje su imale za druge institucije.

Foto: Petr Josek / Tanjug/AP

Vjosa Osmani

Ovo je jasan politički rat, čak i bez presedana – navode u kabinetu Osmani, i dodaju da će se suprotstaviti “tendencijama da se predsednica ometa u obavljanju njene ustavne dužnosti”.

Osmani poslednjih dana ne može da se odbrani ni od napada prištinskih analitičara, koji je kritikuju da poslednjim izjavama izbegava da se bavi unutrašnjim pitanjima.

“Hoće da stvori politički kapital za domaću arenu”

Marko Miškeljin, saradnik Centra za društvenu stabilnost, kaže da je cilj posete Osmani Americi bio prvenstveno “stvaranje političkog kapitala koji bi mogao da joj koristi u domaćoj političkoj areni”.

Vjosa Osmani želi da iskoristi posetu u svrhu stvaranja političkog kapitala, imajući prvenstveno želju da kroz njega potpomogne svoju političku karijeru, da kroz predstavljanje tobože jako dobrih odnosa sa novom administracijom predstavi i neku svoju političku težinu – kaže Miškeljin.

Kako kaže, radi se o predizbornim obećanjima, naročito “ako se ima u vidu i sama politička situacija na Kosovu”.

Privremene institucije imaju velike probleme da se formiraju. Za bilo kakve dogovore tog tipa potreban je širi politički konsenzus, potrebna je i politička stabilnost između ostalog, tako da u ovim momentima to prvenstveno treba tumačiti kao političke poruke koje lepo odjekuju među glasačima – kaže on.



Izvor