Trenutno se u akademskoj zajednici odvijaju dva procesa u vezi sa studentskim blokadama
Lokalni izbori u Zaječaru i Kosjeriću mogli bi da budu putokaz šta će biti sa studentskim blokadama
Studenti u blokadi ne planiraju kraj blokada i protesta, a vlast ne planira da uskoro raspiše vanredne parlamentarne izbore. Jedni u klin, drugi u ploču, a između njih su profesori i dekani koji su pokrenuli Inicijativu za spas Univerziteta u Beogradu. Šta će biti sa studentskim blokadama i protestima znaće se verovatno nakon lokalnih izbora u Zaječaru i Kosjeriću 8. juna, ocenjuju analitičari.
Foto: Tanjug/ Vladimir Šporčić, Mitar Mitrović / Ringier
Iako sve više fakulteta u Srbiji pokreće onlajn nastavu, studenti u blokadi ne odustaju. Tako je juče grupa studenata u blokadi blokirala ulaz Bogoslovskog fakulteta jer je objavljen raspored ispitnih rokova. Svi studenti u blokadi traže raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, ali Miloš Vučević, predsednik SNS-a najavio je juče da bi izbori mogli biti tek krajem 2026. godine.
Blic preporučuje
Zbog toga se postavlja pitanje do kada će trajati studentske blokade pogotovo što pojedini studenti u blokadi tvrde da neće biti nastave čak i ako se raspišu izbori dok god se ne ispune svi studentski zahtevi?
Odgovor na to pitanje mogao bi da stigne u četvrtak kada studentski plenumi imaju sastanak sa predstavnicima Beogradskog univerziteta koji su pokrenuli Inicijativu za spas te institucije ili 8. juna kada su na programu redovni lokalni izbori u Zaječaru i Kosjeriću.
Klačar: Trenutno se odvijaju dva procesa u vezi sa studentskim blokadama
Bojan Klačar, izvršni direktor CESID-a, ocenjuje za „Blic“ da se trenutno verovatno odvijaju dva procesa u vezi sa studentskim blokadama:
- Unutrašnji na fakultetima, unutar akademske zajednice gde se pokušava uspostaviti neki oblik nastave pošto se povećava broj fakulteta koji uvode onlajn nastavu
- Nastavak razgovora studentskih plenuma i predstavnika univerziteta kako bi se došlo do rešenja koje bi bilo prihvatljivo za studente u blokadi.
Foto: Nemanja Jovanović / RAS Srbija
Kako kaže, siguran je u prvi proces za razliku od drugog.
– Mislim da će nastaviti da se povećava broj fakulteta koji će organizovati neki oblik nastave dok nisam siguran da će razgovori dekana, profesora, rektora i studenata doneti neko rešenje. Verovatno će narednih dana doći do radikalizacije protesta i većeg broja događaja čiji će cilj biti da pritisnu vlast da raspiše vanredne parlamentarne izbore – analizira Klačar.
„Vladajućoj koaliciji trenutno nije prioritet raspisivanje izbora“
Ipak, dodaje, da vladajućoj koaliciji trenutno „nije prioritet raspisivanje izbora“.
– Vlast je ostavila otvorena vrata za izbore, ali ne u nekom kratkom roku. Vidimo da se vlast trenutno bavi ekonomijom, podizanjem minimalca, Ekspom, projektima, spoljnom politikom što je drugačija agenda od one koja se vodi pred izbore – navodi Klačar.
Naš sagovornik smatra da „poslednje dve nedelje pritisak na vlast nije toliko veliki da bi popustila pod njim“.
Foto: Snežana Krstić / Ringier
– Brojnost i energija na protestima značajno je slabija nego u januaru, februaru i martu. Takođe, manji broj prosvetara, advokata i poljoprivrednika odnosno socijalnih struktura podržava studentske blokade i proteste. Studenti u blokadi više nemaju bezuslovnu podršku profesora. Povećava se nezadovoljstvo unutar akademske zajednice zbog dalje blokade nastave, najveći broj nastavnika ne prima ili prima male plate – ocenjuje Klačar.
„Lokalni izbori u Zaječaru i Kosjeriću mogli bi da budu važno stajalište“
Kako kaže, lokalni izbori u Zaječaru i Kosjeriću mogli bi da budu „važno stajalište“ u donošenju odluka u vezi sa daljim studentskim blokadama.
– U slučaju ubedljive pobede vladajuće koalicije na tim izborima mogućnost pritiska na vlast da raspiše vanredne parlamentarne izbore bi značajno oslabila pogotovo što postoji pritisak na studente u blokadi i unutar akademske zajednice kako se ulazi u leto. S druge strane, u slučaju pobede opozicije na lokalnim izborima, pozicija vlasti bi se dodatno zakomplikovala i to bi bio važan argument da se raspišu vanredni parlamentarni izbori i proveri politički legitimitet vlasti. Samim tim mogućnost pritiska na vlast bi bila veća – analizira Klačar.
Foto: Đorđe Kojadinović / Ringier
Ipak, kako kaže, ne bi trebalo davati ni preveliki značaj lokalnim izborima u Zaječaru i Kosjeriću.
– Preteška je reč da bi to bio test, ali svakako jeste prva prilika da se izmere posledice studentskih protesta. Pritom, ne može se reći da će se rezultati tih izbora preliti i na nacionalni nivo pošto se, ipak, radi o dva izolovana grada. Uspeh studenata i opozicije bi svakako bio njima vetar u leđa, ali ne treba imati prevelika očekivanja jer u slučaju neuspeha može doći i do ogromnog razočarenja – zaključuje Klačar.
Studenti u blokadi: Na prekretnici smo naše borbe, ne možemo odjednom da odustanemo
Studenti u blokadi smatraju da nije trenutak za povratak na nastavu.
Maja Varga, studentkinja master studija Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu poručila je da su studenti spremni za dijalog sa profesorima i upravama fakulteta kako da bi se „balansirala studentska borba i povratak na nastavu“.
Foto: Oliver Bunić / Ringier
– Naravno da nam je cilj da se vratimo na nastavu i naravno da želimo da spasimo univerzitet, ali smo i na prekretnici naše borbe i ne možemo da odustanemo odjednom – istakla je Varga.
Kako je kazala, jedino rešenje je zajednička borba studenata i profesora za očuvanje univerziteta.
– Šta nam znači da spasimo univerzitet, ako će on funkcionisati u razorenoj državi i obrnuto, šta ćemo ako spasimo državu, a nemamo klupe u koje ćemo da se vratimo – navela je Varga.