Lokalni izbori se očekuju u oktobru, analitičari ukazuju na mogućnost zaoštravanja atmosfere
Smatraju da može doći do toga da Priština preuzme zdravstvene i obrazovne ustanove na severu KiM
U protekle dve nedelje kosovska policija upala je u pet institucija koje rade u srpskom sistemu, ali izgleda da divljanju tu nije kraj. Situacija bi mogla da se produži, pa čak i zakuva do jeseni, kada se očekuje povratak Srba u institucije nakon lokalnih izbora, i upravo taj vakuum bi mogao da iskoristiti prištinski premijer Aljbin Kurti, upozoravaju analitičari. Oni smatraju da bi na udaru mogli da se nađu obrazovanje i zdravstvo, i da bi to bio presedan.
Foto: AP/ Vlasov Sulaj / Ringier
Na to je upozorio Dragiša Mijačić, koordinator radne grupe Nacionalnog konventa o EU za poglavlje 35, koji je ocenio da će ključna stvar na severu Kosova biti u narednih nekoliko meseci, dok ne budu organizovani lokalni izbori na Kosovu u oktobru.
Blic preporučuje
KOSOVSKA POLICIJA ZATVORILA VIŠE SRPSKIH INSTITUCIJA Ne rade državne filijale Pošte Srbije, Centri za socijalni rad… O tome šta još čeka naš narod na KiM govorimo u emisiji „Blic uživo“
SRPSKE ZASTAVE ZAMENJENE KOSOVSKIM Kosovska policija upala u prostorije Sportsko – turističke organizacije Leposavić
– Taj vakuum do izbora će institucije na Kosovu iskoristiti da ugase sve lokalne institucije na severu koje se finansiraju iz budžeta Srbije. Izvršiće se veliki pritisak – rekao je Mijačić za N1.
On je za „Blic“ precizirao da će u novembru biti održani lokalni izbori kada će se Srbi, preko svojih predstavnika, vratiti u opštine.
– Do tad će Vlada Kosova uraditi sve da zatvori institucije koje se finansiraju iz budžeta Srbije, kako bi se onemogućio njihov rad nakon povratka Srba u opštine na severu – ocenio je Mijačić.
„To bi bio presedan“
Sa njim je saglasan i Ognjen Gogić, politikolog sa Kosova, koji dodaje da je malo šta ostalo da se preuzme osim zdravstva i obrazovanja.
– Više puta smo to pomislili pomislili, pa se na kraju ispostavi da ipak imaju šta da preuzmu. Ove dosadašnje akcije na severu je inicirala centralna vlast ili lokalna samouprava, a to se desi tako što neko sa lokala obavesti da im neko navodno uzurpira i koristi prostor i onda dođe policija i kosovske vlasti ih preuzmu – objašnjava Gogić.
On kaže da se na jesen Srbi vraćaju u institucije i da Kurti hoće da iskoristi svoje gradonačelnike da sprovedu sve do kraja.
Foto: M. Popow / imago stock&people / Profimedia
– Zakon daje lokalnoj samoupravi dodatne nadležnosti i kontrolu, i po tom osnovu mogu da zauzmu i školstvo i zdravstvo i integrišu ih u njihov sistem. Tako su i vodovod stavili pod kosovski sistem. Sad mogu da da dođu i kažu za KBC u Mitrovici „to je naša zdravstvena ustanova“. A to bi bio presedan – napominje Gogić.
Prethodna dešavanja idu u prilog ovakvim tvrdnjama, jer je samo u protekle dve nedelje kosovska policija upala u čak pet objekta:
Pročitajte još
„Od maja do septembra Kurti motiviše dijasporu“
Oba sagovornika očekuju još napetiju atmosferu, a Gogić podseća i na to da Kurti godinama unazad, od maja do septembra, preduzima akcije kojima dodatno izaziva incidente i podgreva atmosferu.
– Na leto dođe puno Albanaca na Kosovo iz dijaspore, onda Kurti uradi sve što može kako bi došlo do pooštravanja situacije. To se svaki put dešava, a sve kako bi uz sebe imao dijasporu i da bi njih motivisao da budu uz njega – kaže Gogić.
Ovo zlokobno zvuči, naročito nakon incidenta u severnoj Kosovskoj Mitrovici gde je kosovska policija izvršila represiju nad srpskim maturantima.
Vladimir Dobrosavljević, politički analitičar, oštro kritikuje ovaj događaj, videći ga kao deo šire strategije pritiska na srpsku zajednicu i poruku o njihovoj nezaštićenosti.
– Činjenica je da među albanskom političkom elitom vlada kriza zbog nesposobnosti za formiranje vlasti, pa bivša vlast ovim činovima pokušava da se pozicionira pred biračima – kaže Dobrosavljević za „Euronews Srbija“.
Foto: Tanjug
Osmani određuje datum izbora
U međuvremenu, Centralna izborna komisija u Prištini započela je pripreme za lokalne izbore, a tačan datum odrediće kosovska predsednica Vljosa Osmani. Očekuje se da će to učiniti tokom juna, nakon konsultacija sa političkim subjektima.
Prema zakonu, lokalni izbori bi trebalo da se održe u oktobru ove godine, biraće se 38 gradonačelnika i skupština opština. To će biti osmi izbori za skupštine i šesti za gradonačelnike opština.
Foto: Vlasov Sulaj / Tanjug/AP
Način glasanja i izbor gradonačelnika biće isti kao i ranije: svaki gradonačelnik se bira direktno od strane birača u opštini u kojoj su registrovani.
Na glasačkom listiću birač može da glasa samo za jednog kandidata za gradonačelnika, a on biva izabran na tu funkciju ako osvoji 50 odsto + 1 važeći glas od ukupnog broja važećih glasova u toj opštini. Ako se to ne postigne, nakon četiri nedelje organizuje drugi krug izbora između dva kandidata koji su osvojili najviše važećih glasova.