Home Politika Neuspešan i 41. pokušaj konstituisanja skupštine u Prištini

Neuspešan i 41. pokušaj konstituisanja skupštine u Prištini

by euronet063


Vesti

Politika

Neuspešan i 41. pokušaj konstituisanja skupštine u Prištini

Konstitutivna sednica skupštine u Prištini prekinuta je 41. put zbog neslaganja oko tajnog glasanja za predsednika skupštine.

Ističe polako rok od 30 za konstituisanje parlamenta koji je odredio Ustavni sud u Prištini

Konstitutivna sednica skupštine privremenih prištinskih institucija prekinuta je danas 41. put, pošto ponovo nije usvojen predlog Samoopredeljenja da glasanje za izbor predsednika skupštine bude tajno.

Priština

Foto: VALDRIN XHEMAJ / EPA;

Priština

Demokratski savez Kosova, Demokratska partija Kosova, Alijansa za budućnost Kosova i Srpska lista ni danas nisu predložili članove za komisiju za tajno glasanje.

Blic preporučuje


NAZIRE SE KRAJ PRIŠTINSKE SAGE? Propalo čak 37 pokušaja da se formira vlast, parlament blokiran mesecima: Sada je rešenje dato u ruke JEDNOJ ŽENI

Za formiranje komisije za tajno glasanje izjasnila su se 54 od 99 prisutnih poslanika.

Nastavak sednice zakazan je za 5. jul.

Kandidat Samoopredeljenja za predsednika skupštine i dalje je Aljbuljena Hadžiju, iako u šest pokušaja izbora nijednom nije dobila više od 57 glasova, a za izbor je potreban 61 glas.

Samoopredeljenje je potom predložio da glasanje za predsednika parlamenta bude tajno, ali taj predlog ni na jednom od nastavaka sednice nije prihvaćen.

Ističe polako rok od 30 dana

Tzv. ustavni sud Kosova doneo je 26. juna presudu prema kojoj su poslanici dužni da zaključe konstitutivnu sednicu najkasnije u roku od 30 dana, izborom predsednika i potpredsednika.

Predsednica privremenih prištinskih institucija Vjosa Osmani juče je počela odvojene razgovore sa liderima parlamentarnih stranaka i pozvala ih da što pre, u svakom slučaju u roku koji je odredio Ustavni sud, postignu dogovor o daljem procesu konstituisanja parlamenta.

Na osnovu rezultata izbora održanih 9. februara ni jedna stranka nema dovoljno mandata da samostalno formira vladu.

Samoopredeljenje ima 48 mandata, Demokratska partija Kosova 24, Demokratski savez Kosova 20, Alijansa za budućnost Kosova i inicijativa Nisma osam, Srpska lista devet, Stranka za slobodu, pravdu i opstanak jedan, a preostalih 10 mandata pripada predstavnicima ostalih nevećinskih zajednica.

(Tanjug)



Izvor

You may also like