Sud je, međutim, odredio mere zabrane kojima se obavezuje na povremeno javljanje državnom organu
Izrečene mere zabrane se kontrolišu na svakih dva meseca
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik dobrovoljno je pristupio Tužilaštvu Bosne i Hercegovine u pratnji branioca, radi ispitivanja u svojstvu osumnjičenog lica povodom istrage zbog postojanja osnovane sumnje da je počinio krivično delo napad na ustavni poredak, navodi se u zajedničkom saopštenju Suda i Tužilaštva BiH.
Foto: borislav zdrinja / Tanjug
Sud Bosne i Hercegovine i Tužilaštvo Bosne i Hercegovine objavili su potom zajedničko saopštenje za javnost.
– Istog dana, postupajući po predlogu Tužilaštva BiH, izveden je pred Sud BiH, te je održano ročište na kojem je Sud BiH, doneo rešenje kojim je prihvaćen predlog Tužilaštva BiH i osumnjičenom predsedniku Srpske Miloradu Dodiku ukinut je pritvor, s obzirom da je utvrđeno da više ne postoje razlozi zbog kojih je ranije određen, te istovremeno određene sledeće mere zabrane: mera obaveznog povremenog javljanja državnom organu – ističe se u zajedničkom saopštenju.
Istakli su da izrečene mere zabrane po ovom rešenju mogu trajati dok za istim postoji potreba ili do drugačije odluke Suda.
– Kontrola opravdanosti trajanja izrečenih mera zabrane vršiće se po isteku svakih dva meseca. Osumnjičeni je posebno upozoren da mu se može odrediti pritvor ukoliko prekrši obaveze iz određenih mera zabrane – dodaje su u saopštenju.
Pokušaj hapšenja Dodika
Podsećamo, u aprilu ove godine, pripadnici SIPA pokušali su da privedu predsednika Republike Srpske Milorada Dodika tokom njegove posete Istočnom Sarajevu.
Pripadnici MUP-a RS su se usprotivili tome.
Slike i snimke pokušaja hapšenja Milorada Dodika možete pogledati u odvojenom tekstu.
Ministar policije BiH govorio je tada da je spreman da pomogne pri hapšenju Milorada Dodika.
Sud BiH je ranije raspisivao centralnu poternicu za Dodikom, kao i za premijerom RS Radovanom Viškovićem i predsednikom NSRS-a Nenadom Stevandićem.
(RTRS/Blic)