Home Politika Skupština Srbije, usvojene izmene Zakona: Poskupela pretplata za javni servis, evo koliko sada iznosi

Skupština Srbije, usvojene izmene Zakona: Poskupela pretplata za javni servis, evo koliko sada iznosi

by euronet063


Danas se govorilo o raznim temama, od litijuma, preko kamatnih stopa, do nacionalnog stadiona. Polemika ni ovog puta nije izostala.

Blic preporučuje


NA DNEVNOM REDU 60 TAČAKA Završena današnja vanredna sednica Skupštine Srbije: Bira se guverner NBS, Vučević obrazlagao Deklaraciju sa Svesrpskog sabora, pala i PRVA OPOMENA (FOTO, VIDEO)


SKUPŠTINA, DAN TREĆI Parlament nastavio rad, raspravlja se o 60 tačaka: Brnabić isključila mikrofon Marijanu Rističeviću (VIDEO)

Pripadnici snaga bezbednosti neće moći da izdaju stan kupljen povoljnije

Poslanici Skupštine Srbije usvojili su danas izmene Zakona o posebnim uslovima za realizaciju projekta izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti.

Nekim od zakonskih izmena predviđeno je da pripadnik snaga bezbednosti koji ostvari pravo na kupovinu stana pod povoljnijim uslovima ne može da otuđi stan, da ga izdaje ili koristi za poslovnu delatnosti, a stan ne mogu da koriste lica koja nisu članovi užeg porodičnog domaćinstva.

Usvojena Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda

Poslanici Skupštine Srbije usvojili su Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda sa 139 glasova za, a nastavljeno je glasanje o preostalih 59 tačaka dnevnog reda.

Skuplja pretplata za javni servis

Prisutna su 143 poslanika, odnosno većina od ukupnog broja poslanika.

Poslanici Skupštine Srbije usvojili su danas i izmene Zakona o privremenom uređivanju načina naplate takse za javni medijski servis, kojima se povećava pretplata za javni servis za 50 dinara.

Umesto dosadašnjih 299 dinara taksa će iznositi 349 dinara.

U obrazloženju zakona navodi se da je kao najcelishodnije predloženo rešenje da se u periodu od 1. januara 2016. godine do 31. decembra 2025. godine javni medijski servisi delimično finansiraju iz budžeta Republike Srbije, a delimično iz takse za javne medijske servise, koja bi se naplaćivala preko računa za utrošenu električnu energiju, koji obezbeđuje visoki stepen naplate takse.

Ovo rešenje predloženo je, kako se navodi, „polazeći od statističkih podataka o prosečnoj zaradi i visini penzija u Srbiji, visokih inicijalnih troškova štampe i distribucije računa i nesrazmerno visokih troškova kod pokretanja postupka naplate nenaplaćenih potraživanja sa jedne strane i potrebe obezbeđenja uslova za nesmetano obavljanje osnovne delatnosti javnih medijskih servis, sa druge strane“.

Izmenama zakona privremeno se produžava u navedenom periodu uređivanje načina finansiranja osnovne delatnosti javnog medijskog servisa, s ciljem otklanjanja okolnosti koje bi mogle da dovedu u pitanje rad javnih medijskih servisa i obavljanja njihove osnovne delatnosti, koja je u funkciji ostvarivanja javnog interesa, piše u obrazloženju.

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić odredila je da dan za glasanje bude danas u 17 sati. Glasalo se o izmena Zakona o platnim uslugama, izboru guvernera NBS, izboru predsednika Fiskalnog saveta Srbije, kao i o više sporazuma koji se tiču zaduživanja. Među njima je i kredit kod banke Poštanska štedionice u iznosu od 42 milijarde dinara za izgradnju Nacionalnog stadiona sa pristupnim saobraćajnicama.

Opozicija protiv kredita za izgradnju nacionalnog stadiona

Tokom rasprave o zaduživanju države od 42 milijarde dinara (358,8 miliona evra) kod banke Poštanska štedionica za izgradnju Nacionalnog fudbalskog stadiona, opozicija je najavila de će glasati protiv tog kredita, jer se taj novac „može upotrebiti u pametnije svrhe“. Poslanica Srbija centra Tijana Perić Diligenski rekla je da, ako država ima novca, može da ga, preko te banke koja je u njenom vlasništvu, iskoristi za dobrobit građana, da obnovi sale za fizičko u osnovnim i srednjim školama, obnovi porodilišta, ulaganje u poljoprivredu u Mačvi, ili da đaci van Beograda dobiju besplatne udžbenike.

Za Nacionalni stadion mogli smo izgraditi 500 novih vrtića, ili da renoviramo 500 zdravstvenih ustanova. Zadužujemo se za vašu korupciju – rekao je poslanik ZLF Robert Kozma.

Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović je i na tu temu odgovarao opoziciji i rekao da u vreme kad su bili na vlasti nisu ništa gradili.

– Danas imamo toliko finansijske snage da možemo da gradimo stadione, naučne centre, auto-puteve, brze saobraćajnice – nabrajao je Martinović, naglašavajući da je stanje u Srbiji mnogo bolje nego što opozicije želi da ga prikaže.

On je optužio opoziciju da vodi hibridni rat protiv Srbije i da su strani plaćenici.

– Morate da odradite posao za koji vas plaćaju stranci. Moram da kažem da dobro radite svoj posao – protiv sopstvene države i naroda – rekao je Martinović, između ostalog.

Uprkos nizu optužbi i uvreda na račun opozicije, Martinovića predsedavajuća sednicom Snežana Paunović nije prekidala, ali je na kraju ipak konstatovala da je „ministar preterao“, prenosi RTS.

Polemika Aleksića i Brnabić

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da je iskreno zabrinuta zbog stepena nekorektnosti, poluinformacija, lažnih informacija, neistina koje iznosi opozicija vezano za eksploataciju litijuma. Ona se obratila posle izlaganja šefa poslaničke grupe Narodnog pokreta Srbije Miroslava Aleksića koji je postavio nekoliko pitanja u vezi sa litijumom, navodeći da je zabrinuta i pozvala opoziciju da pokaže odgovornost.

Iskreno sam zabrinuta, ne zaprepašćena, već zabrinuta zbog stepena nekorektnosti, poluinformacija, lažnih informacija, neistina, koje ste izneli, a posebno zato što ste ih izneli dan nakon protesta koji su prešli svaku crvenu liniju u javnom diskursu, gde su građani mogli da čuju da je neko satanista, gde su mogli da čuju od agronoma da će se deca rađati sa anomalijom. Od agronoma. I pozvala sam čitavu opoziciju da preuzme odgovornost za to šta radimo u ovoj zemlji – rekla je Brnabić, dodavši da je „umesto odgovornosti čula da opozicija i dalje poziva ljude da dolaze na takve proteste“.

Foto: Nemanja Jovanović / Tanjug

.

Aleksić je prethodno izjavio da je kontradiktorno da, posle izlaganja guvernerke Narodne banke Srbije Jorgovanke Tabaković, neko spominje otvaranje rudnika litijuma. On je predstavnicima vlasti poručio da „otimaju javna dobra“ koja pripadaju svim građanima, a uloga države je, kako kaže, da štiti javna dobra, a ne da se, kako je rekao, povija pred kapitalistima i da od zemlje pravi rudarsku koloniju. Dodao je da je „Rio Tintu“ i Australija, njena matična zemlja, zabranila da kopa, a da je srpska vlast, kako tvrdi, najveći lobista te kompanije, kao i da se priča o rudarenju i zaštiti životne sredine, dok se prevrću vagoni sa sumpornom kiselinom, imamo Bor i Majdanpek, divlje deponije…

Radovanović i Rističević u klinču: Nećete pričati dok se ne izvinite policijskim službenicima

Na početku nastavka sednice reč je dobila Slavica Radovanović, poslanica Narodnog pokreta Srbije – Novo lice Srbije koju je predsedavajuća Marina Raguš nekoliko puta prekidala zbog nepoštovanja Poslovnika, da bi potom dala reč Marijanu Rističeviću, poslaniku koalicije oko SNS.

Međutim, Radovanović je tada prišla Rističeviću i tražila da se pre govora izvini, kako je rekla, policijskim službenicima zato što ju je juče nazvao „pukovnicom koja lepo izgleda“.

Na to se Rističević nasmejao i u jednom trenutku je zagrlio, ali Radovanović nije odustajala od tog zahteva

– Nećete pričati dok se ne izvinite policijskim službenicima. Dokle god se ne izvinite što ste rekli da sam samoprozvana, nećete pričati ni o čemu. Možete da se vratite na vaš traktor i obrađujete zemlju – poručila je Radovanović Rističeviću.

Foto: Nemanja Jovanović / Tanjug

.

Raguš je nekoliko puta reagovala opomenama da bi potom predsedavanje preuzela Ana Brnabić koja je nakon kraćem razgovora sa Radovanović uspela da odobrovolji poslanicu pa je sednica nastavljena.

Kada je Rističević konačno dobio priliku da govori obratio se Slavici Radovanović.

Ja se izvinjavam gospođi koja je sama sebi dodelila pukovnički čin – poručio je Rističević.

Foto: Nemanja Jovanović / Tanjug

.

Ipak, opomenu je Raguš izrekla poslanici Radovanović jer, kako je rekla, „veruje da je zagrljaj poslanika Rističevića bilo jedno veliko izvini“, a njoj da je prekršila Poslovnik jer je prišla Rističeviću i prekinula ga u izlaganju.

Na sednici Skupštine na dnevnom redu je pretres po amandmanima na izmene i dopune Zakona o posebnim uslovima za realizaciju projekta izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti.

Među tačkama dnevnog reda je i Deklaracija, koja je usvojena na Svesrpskom saboru



Izvor

You may also like