Home Politika Najveće etničko čišćenje na tlu Evrope od Drugog svetskog rata do danas (VIDEO)

Najveće etničko čišćenje na tlu Evrope od Drugog svetskog rata do danas (VIDEO)

by euronet063


PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić prisustvuje obeležavanju Dana sećanja na zločinačku akciju „Oluja“ u Loznici.

ВУЧИЋ НА ОБЕЛЕЖАВАЊУ 29 ГОДИНА ОД ОЛУЈЕ: Највеће етничко чишћење на тлу Европе од Другог светског рата до данас (ВИДЕО)

FOTO: Novosti

Na „Novostima“ možete da pratite državnu komemorativnu ceremoniju povodom Dana sećanja na sve stradale i prognane Srbe u zločinačkoj akciji „Oluja“. 

Čak 30.000 ljudi okupio se na stadionu Lagator u Loznici.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je na stadion „Lagator“ zajedno sa predsednikom Srpske Miloradom Dodikom i srpskom članicom Predsedništva BiH Željkom Cvijanović. Na stadionu su i predsednik premijer Miloš Vučević, Narodne skupštine Ana Brnabić i članovi vlade, kao i predsednik Vlade AP Vojvodine Maja Gojković.

Vučić: Najveće etničko čišćenje na tlu Evrope od Drugog svetskog rata do danas

Predsednik Vučić izjavio je da je 10 godina kako na svečan način držimo pomen i kažemo neku reč o užasnom zločinu i najvećem etničkom čišćenju na tlu Evrope od Drugog svetskog rata do danas. Kaže da danas možemo da kažemo celom svetu šta mislimo, šta osećamo i šta je istina.

– Okupljamo se da obeležimo veliku srpsku tragediju, veliku nesreću. I 10 godina to radimo bez izuzetka, iako uvek imate „važnije stvari“ – kazao je on.

Dodik: Naši grobovi nas podsećaju na tugu

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je poručio da veruje da bi pogrom bio zaboravljen, da nije bilo jednog čoveka koji je pre 10 godina pokrenuo inicijativu za obeležavanje stradanja – Aleksandra Vučića.

– Sećam se pre 10 godina da smo se dogovorili da zajedno obeležavamo datume iz naše prošlosti, datume koji su najčešće datumi stradanja. I kada vidim ovaj skup, pored tuge, osećam i ponos. U kolonama i stratištima otišao je čitav jedan narod – rekao je on.

Naši grobovi nas podsećaju na tugu, a spomenici naših masovnih stradanja, koje gledamo po federaciji, više su skalamerija i pokušaj novih poniženja, rekao je Dodik.

– U Bihaću je 1939 godine bilo 57 odsto Srba, a danas ima 35 Srba. I šta je to? Koji je to zločin? To je genocid u kontinuitetu. Ono što su ustaše radile i govorile tokom velikog rata, desilo se na kraju devedesetih – kazao je predsednik RS.

Istakao je da moramo ići dalje, ali ne smemo zaboraviti i izgubiti sećanje.

– Ponosan sam i na deklaraciju Svesrpskog sabora, koja je rekla da svi prefiksi koji su se stavljali pred ime srpskog naroda moraju biti odbačeni. Nema bosanskih ili hrvatskih Srba, već postoji jedinstven srpski narod – rekao je on.

Kada napadaju Srbiju i Srbe, onda je jedino istinito da nam bolje ide, istakao je Dodik.

– Danas gledamo masovne napade na Srbiju i predsednika Vučića, na Srbiju koja se digla. Ne očekujte samo da vam država da, borite se za državu. Ako toga nema, nećemo uspeti. Okupimo se oko ideje koja se zove Srbija kao država, i Republika Srpska kao država. Ako budemo podeljeni i mali, onda ćemo ponovo biti lak plen – kazao je Dodik.

On kaže da je današnji skup dokaz da nisu uspeli da nas unište.

Nastaša Basta-Đorđević: Otac prepešačio više od 100 kilometara samo da bi nas našao

Nataša Basta-Đorđević, izbegla iz sela Kurjak, a danas direktorka osnovne škole u Debrcu, rekla je da je najlepše godine provela u malom selu u srcu Like, i da nikada nije verovala da će život da joj se promeni iz korena.

– Već oko šest ujutru videla sam kolonu traktora koji prolaze. Ljudi su svraćali i tražili osveženje, i jedna žena mi je rekla da jutro nećemo dočekati. „Ustaše su krenule od Gospića, već su pala srpska sela, probijena je prva linija“ – prisetila se Basta-Đorđević.

Dva ili tri dana smo išli samo napred, tek posle nekoliko dana nas je stigao otac, rekla je ona.

– Peške je prepešačio više od 100 kilometara, samo da bi nas našao. Sećam se i dela kolone koji su gađali na Petrovačkoj cesti. I dan danas se sećam mirisa paljevine i pucanja. Naša agonija se nastavila i do Banjaluke, još nekih četiri ili pet dana. Putovanje je trajalo punih 10 dana, do Banatskoj Karađorđeva, jednog seoceta blizu Zrenjanina gde smo primljeni – rekla je Basta-Đorđević.

Istakla je da je zahvalna državi Srbiji koja joj je omogućila da se obrazuje, i da stekne znanje pedagoga.

– Od 2001. godine počela sam da radim kao pedagog u školi, sada sam direktor te iste škole. Imam dete koje nosi ime po svom stricu, njenom dedi, koji je dao svoj život na kraju, jer je izgubio zdravlje. Od prvog dana je bio na aerodromu Batajnica, gde je preživeo bombardovanje. A bio je i u zatočeništvu na aerodromu Pleso, nismo ni mislili da će se vratiti – rekla je ona.

Dodaje da se bol nikada neće smanjiti, i da pustoš u srcu ništa ne može da nadomesti.

– Ali opet, život ide dalje, našli smo svoj krov u državi Srbiji, i samo vas molim sve da se ovo nikada ne zaboravi. Da se uči o stradanju srpskog naroda. Da nam se nikada više ne ponovi, živela Srbija – zaključila je Basta-Đorđević.

Ispovesti preživelih

Na bini su prikazani i snimci preživelih iz Oluje, koji su svedočili o napadu hrvatskih snaga.

– Zaključate kuću poslednji put, gurate kvaku da proverite da li ste zaključali. I niste svesni da poslednji put ulazite u tu kuću. A neko drugi ko je otvarao tu kuću kasnije je to radio na drugi način, nogom… – rekla je jedna žena.

– Ja i dalje imam ključ svoje kuće – rekao je jedan preživeli.

Intoniranje himni Republike Srpske i Srbije

Sa bine na Lagatoru su intonirane himne Republike Srpske i Srbije, Moja republika i Bože pravde.

Posle intoniranja himni, počeo je program na kom je iznet istorijat i hronološki opisani događaji koji su prethodili pogromu Srba.

Minutom ćutanja odata je pošta svim stradalim.

Patrijarh Porfirije: Ključ svih naših nedoumica je svetosavski program, a odbrana od svih napada kosovski zavet

Patrijarh Porfirije i starešine SPC služili su pomen stradalima i nestalima u zločinačkoj akciji „Oluja“.

Patrijarh Porfirije je rekao da smo se danas okupili kako bismo se setili braće i sestara koji su ubijani i proterani sa svojih vekovnih ognjišta.

– Da i ovde, na krvlju plaćenoj grudvi srpske zemlje, potvrdimo svoju veru u mir i slobodu. Da pokušamo da razumemo šta je genijalni Šantić hteo da stvaralački protumači i nagovesti kada je pre jednog stoleća pevao nama, o nama: „Mi put svoj znamo, put Bogočoveka, i silni, kao planinska reka, svi ćemo poći preko oštra kama. Sve tako dalje, tamo do Golgote, i kada nam muške uzmete živote, grobovi naši – boriće se s vama“ – citirao je patrijarh.

FOTO: Novosti

Poglavar SPC rekao je da se moramo boriti sa protivnicima mira i mrziteljima slobode.

– Isključivo zbog toga, strah nam neće zalediti grudi, volovi trpe jaram a ne ljudi. Bog je slobodu dao za čoveka. Nema tog ubojnog sredstva koje je jače od Hristovog mira u nama i među nama. Mir nema alternativu, slobodom se ne može trgovati – istakao je on.

Patrijarh Porfirije je rekao da progon i egzodus nikada nije bio okidač za očaj među nama, već podstrek za nadu i optimizam.

– Za doček naših dolazećih naraštaja, te silne planinske reke o kojoj je Šantić pevao. Naš narod je kroz smrt i stradanje dosezao vrhunce slobode i života. Ključ svih naših nedoumica je svetosavski program, a odbrana od svih napada kosovski zavet – istakao je poglavar SPC.

FOTO: Novosti

Samo kada upoznamo Hrista, i kada se i pored slabosti trudimo da živimo po njegovim pravilima, videćemo kako jeste i kako treba da bude, ističe on.

– Jedino što nas može održati je put Bogočoveka. Ako se budemo držali tog puta, zaista mnogo više od nade ima za nas i za našu decu. Biće i snage, daće Bog. Mir svoj ostavljam vam, mir svoj dajem vam. Ovim rečima Hristos je tešio učenike i apostole, ali i sve potonje sledbenike, moleći se za naše postradale, i tako odužujući najsvetiji dug koji imamo prema njima – naglasio je patrijarh.

Prethodno, Vučić je obišao rekonstruisanu kasarnu „Podnarednik Momčilo Gavrić“ u Loznici.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije





Izvor

You may also like