TRAGOM jučerašnje priče o tome da je agencija „Sprint Insight“, koja ima samo jednog zaposlenog, uradila 12-dnevno istraživanje javnog mnjenja metodom „lice u lice“, a da je naručilac fondacija „Better future for Serbia“, koja nema sajt i nije registrovana u Agenciji za privredne registre Srbije (APR), Euronews Srbija je posetio lokaciju na kojoj je registrovano sedište firme „Sprint Insight“.
Foto: Printskrin
Prema javno dostupnim podacima, firma direktora Dušana Milenkovića, koji je i jedini zaposleni, registrovana je na adresi Cvijićeva 55/11 u beogradskoj opštini Palilula.
Kako je ekipa Euronews-a utvrdila, na adresi se nalazi stambena zgrada sa 12 stanova, u kojima, sudeći prema natpisima, žive isključivo porodice koje tu stanuju.
Pozivi ekipe Euronews-a na interfon stana broj 11 ostali su bez jasnih odgovora, jer ženski glas koji se javio na poziv nije želeo da govori za naš medij i odgovori na pitanja u vezi sa firmom Dušana Milenkovića.
Ono što je primetno na lokaciji na kojoj je, prema dostupnim podacima, registrovana Milenkovićeva firma, je da u tom ulazu postoji samo jedna advokatska kancelarija, koja ima jasno istaknutu reklamu na samom ulazu u zgradu.
Osim te reklame, ne postoje znakovi prisustva druge firme u tom ulazu.
Stanari ulaza zgrade broj 55 u Cvijićevoj ulici nisu bili raspoloženi za razgovor, komentarišući da „ne znaju ništa“ ili da „ne žele da govore“.
Osim lokacije na kojoj je prijavljeno sedište firme „Sprint Insight“ u Cvijićevoj ulici, u medijima se pojavila informacija i da je domen na kojem se nalazi sajt firme registrovan na adresi Vodovodska 76, gradska opština Čukarica.
Ekipa Euronews-a je posetila i tu lokaciju u potrazi za odgovorima u vezi sa registracijom domena „Sprint Insight-a“, ali nije naišla na saradnju.
Ulaz u dvospratnu kuću koja se nalazi na toj adresi bio je zatvoren, a na pozive niko nije odgovarao. U blizini te kuće nalazi se restoran domaće hrane u kojem su zaposleni istakli da „ne znaju o čemu se radi“ ili da su „videli nešto u medijima, ali ne znaju ništa o tome“.
Da li je fondacija fantomska i kako je istraživanje sproveo jedan zaposleni u agenciji?
Podsećamo u javnosti se juče pojavilo istraživanje javnog mnjenja rađeno od strane agencije „Sprint Insight“, koje govori da bi u slučaju da se vanredni parlamentarni izbori održe studentska lista imala veću podršku građana od liste predvođene predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Prema rezultatima tog navodnog istraživanja javnog mnjenja, studentska liste bi na vanrednim parlamentarnim izborima, da se održavaju danas, osvojila oko 54,8 odsto glasova, dok bi lista Srpske napredne stranke (SNS) sa Vučićem na čelu dobila 42 odsto.
Kredibilitet agencije „Sprint Insight“ je doveden u pitanje zbog činjenice da ima samo jednog zaposlenog, a da je sprovela 12-dnevno istraživanje metodom „lice u lice“ sa oko 1.500 ispitanika.
Dodatne sumnje u rezultate objavljenog navodnog istraživanja pobudilo je saznanje da fondacija koja ga je naručila, „Better future for Serbia“, zapravo nije registrovana u APR-u i nema službeni sajt.