Direktor Instituta za teritorijalni ekonomski razvoj Dragiša Mijačić analizirao odnose Srbije i EU
Dijalog Beograda i Prištine važan za evropske integracije
Na relaciji Beograd – Brisel puno tema, ali pitanje je koliko i ponuđenih rešenja. Kakvi su trenutno odnosi Srbije i EU analizirao je u intervjuu za Blic TV direktor Instituta za teritorijalni ekonomski razvoj Dragiša Mijačić.
Nakon večere u Briselu, evropski zvaničnici poručili su da budućnost Srbije leži u EU. Predsednik Aleksandar Vučić najavljuje i otvaranje novih klastera. Kako ste razumeli poruke iz Brisela?
Blic preporučuje
„Poruke koje su poslali i Ursula fon der Lajen i gospodin Košta su dogovorene između dva kabineta. To su poruke koje smo mi čuli ranije. Znači, moraju se sprovesti reforme, mora Srbija da ostane na evropskom putu, moraju da se ispune uslovi vezani za otvaranje novih klastera i moraju da se rešavaju pitanja koja su značajna za društveno-političku krizu, a to je pre svega pitanje medija, pitanje medijskih zakona i izbornih zakona, biračkog spiska.Kada je u pitanju otvaranje klastera, ja bih skrenuo pažnju da je predsednik Vučić još u decembru najavljivao otvaranje klastera tri, pa se onda to pomerilo za januar, februar.
Foto: European Commision / Tanjug/AP
„Mi sad čujemo da će to biti do kraja godine, što znači da postoje određeni politički problemi za otvaranje tih klastera, tu je i pitanje borbe protiv korupcije, pitanje vladavine prava i, naravno, određene članice Evropske unije koje takođe imaju svoje uslove, bilo da su to bilateralni problemi, kao što je slučaj sa Bugarskom, Hrvatskom, ali takođe i neki veći problemi, kao što je pitanje ukidanja sankcija, a to naročito osećaju zemlje Baltika, ili pitanje vladavine prava i nezavisnosti pravosudnih institucija, za to je naročito zainteresovana Holandija.“
Foto: Milan Ilić / Ringier
Bez dijaloga nema ni evrointegracije
Stoje i evrointegracije, stoji i dijalog. Specijalni izaslanik Peter Sorensen sastao sa predsednikom Srbije u Beogradu prvi put od stupanja na tu funkciju. Hoće li on oživeti dijalog Beograda i Prištine? Šta možemo da očekujemo od nove administracije u Briselu?
„Dijalog je uvek jedan od uslova za evropske integracije. To je za Srbiju, a i za Kosovo, mada Kosovo nije na evropskom putu, ali za Srbiju je to jedan od velikih uslova. Dijalog je u zastoju. Moram i reći da negde da se Srbiji ne zamera toliko nekonstruktivnost u dijalogu, naročito ne poslednjih godina, uglavnom su sve karte na Kosovu. Ali dijalog sam po sebi ne daje neki rezultat. Dobro je da je došao gospodin Sorensen, to je jedna nova energija u samom procesu dijaloga“
O ZSO
Uzevši sve ovo u obzir, koliko je verovatno osnivanje Zajednice srpskih opština?
„To je pitanje svih pitanja, ali ja bih skrenuo pažnju da mi u ovom trenutku nemamo vladu na Kosovu, ne znamo ni kada će biti formirana, još uvek se nije konstituisao parlament… Tako da će taj proces svakako trajati jedno izvesno vreme. Nema ni vlade u Beogradu, tako da ti procesi vezani za dijalog, oni će svakako kasniti, ja ne očekujem da će doći do bilo kakvih rezultata pre septembra ili nakon letnje pauze, ali opet je u ovom periodu bitno sačuvati mir i prosto izbegavati jednostrane akte Prištine. Biće veliko pitanje da li će Sorensen moći da obuzda vladu u Prištini tj. da ne sprovodi jednostrane i nekoordinisane akcije, pre svega prema srpskom stanovništvu koje živi na severu, ali i uopšte prema srpskom stanovništvu. To je jedan veliki test i videćemo da li će ga gospodin Sorensen položiti.“
BONUS VIDEO:
Foto: Ringier