Home Politika Gde je ko na putu za EU: Crna Gora i Albanija prednjače, Srbiju koče dve stvari

Gde je ko na putu za EU: Crna Gora i Albanija prednjače, Srbiju koče dve stvari

by euronet063


Vesti

Politika

Gde je ko na putu za EU: Crna Gora i Albanija prednjače, Srbiju koče dve stvari

Crna Gora je najdalje napredovala u pristupnim pregovorima za EU

Albanija je otvorila Klaster 3, pretekla Srbiju u procesu pristupanja EU

Otvaranjem Klastera 3 Albanija je na putu ka Evropskoj uniji (EU) pretekla Srbiju i zauzela drugo mesto među zemljama Zapadnog Balkana. Na prvom je Crna Gora, kojoj je nedavno rečeno da bi mogla i 2028. da uđe u EU, a neslavni rekord drži Severna Makedonija koja je skoro 20 godina nikako da se makne od statusa kandidata. Srbija je na trećem mestu.

EU

Foto: Snežana Krstić, Shutterstock / Ringier

EU

EU je 2020. godine uvela novu metodologiju pregovora tako što je 35 pregovaračkih poglavlja prepakovala u šest tematskih klastera. Od tada zemlje kandidatkinje ne otvaraju pregovore u pojedinim poglavljima, nego otvaraju klastere s više poglavlja, dok se poglavlja zatvaraju i dalje pojedinačno.

Blic preporučuje


ČETVRT VEKA EVROPSKOG SNA REGIONA Jedna zemlja drži neslavan rekord, druga je dobila optimistične prognoze, a evo GDE JE SRBIJA


Albanija otvorila prvi klaster u pregovorima o članstvu u EU

Crna Gora prednjači

Crna Gora

Foto: shutterstock

Crna Gora

U regionu najdalje je u procesu pristupanja za sada stigla Crna Gora koja je otvorila sva pregovaračka poglavlja sa EU prošle godine i privremeno zatvorila tri.

Zato je krajem prošle godine od Ursule fon der Lajen dobila optimističan datum ulaska – 2028, uz napomenu da je „ambiciozan ali ostvariv cilj“. Sve se desilo nakon što je 26. juna Briselu, usvojen Izveštaj o proceni ispunjenosti privremenih merila u poglavljima vladavine prava (IBAR) Crne Gore, čime su posle sedam godina odmrznuti pregovori o članstvu. Od tada se čuju samo pozitivne izjave iz EU, pa i da očekuju da „će Crna Gora u narednih šest meseci moći da zatvori veliki broj poglavlja“.

Crna Gora je 12 godina u pregovaračkom procesu, SSP je potpisana 2007, 2008. je aplicirala za status kandidata za punopravno članstvo u EU. Dobila ga je 2010. a pristupni pregovori su počeli 2012. godine.

Albanija pretekla Srbiju

Albanija

Foto: shutterstock

Albanija

Albanija je prošle nedelje otvorila Klaster 3, koji sadrži osam pregovaračkih poglavlja. Time Albanija ima ukupno otvorena 24 pregovaračka poglavlja, što znači da je pretekla Srbiju, koja ima otvorena 22 poglavlja, u procesu pristupanja EU.

Zalet se desio na međuvladinoj konferenciji između Albanije i Evropske unije, koja je održana u Luksemburgu 15. oktobra prošle godine, kada je otvorila prvi klaster o osnovama procesa pristupanja. Od tada pa do danas, u roku od sedam meseci, Albanija je ukupno otvorila četiri klastera koja sadrže 24 pregovaračka poglavlja.

Albanija je 2005. godine dobila status kandidata, otvorila pristupne pregovore, SSP je potpisala 2006, podnela zahtjev za članstvo u EU u aprilu 2009. godine, a status zemlje kandidatkinje dodeljen joj je u junu 2014. EU je u julu 2022. godine organizovao prvu međuvladinu konferenciju s Albanijom.

Srbija pregovara oko klastera 3

Srbija

Foto: shutterstock

Srbija

Brisel i Beograd rade na otvaranju klastera 3, a napredak ka EU je praktično zaleđen jer se Beograd ne usklađuje sa spoljnom politkom EU i ne uvodi sankcije Rusiji. U poslednja dva meseca evropskih zvaničnici su tokom posete Srbiji i posle sastanaka sa predstavnicima Srbije ukazali da je potrebno ispuniti obećane reforme od kojih zavisi otvaranje Klastera 3, među kojima su izbor novog Saveta Regulatornog tela za elektronske medije, usvajanje medijskih i izbornih zakona.

Kamen u cipeli u pregovorima je poglavlje koja nijedna zemlja Balkana nema – poglavlje 35 – koje se tiče pitanja Kosova i rešava se u okviru dijaloga Beograda i Prištine. Srbija je pokrenula proces 2005, Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između (SSP) potpisala je 2008, zvanično je podnela zahtev za članstvo u Evropskoj uniji 22. decembra 2009. godine, a 2012. je dobila status kandidata. Od tada je otvorila sva poglavlja a zatvorila dva.

BiH – političke tenzije skrenule fokus

Bosna i Hercegovina

Foto: shutterstock

Bosna i Hercegovina

Bosna i Hercegovina je dobila status kandidata za EU 2022. godine, skoro sedam godina nakon što je podnela zahtev za prijem u EU. Njoj je 2019. postavljeno 14 ključnih prioriteta koji se odnose na područja demokratije i funkcionalnosti države, vladavine zakona, osnovna prava i reformu javne uprave, ali nije daleko odmakla pa je 2022. uz status kandidata dobila i cilj da ispuni osam uslova.

Prošle godine, u martu, Evropska komisija je obavila izveštaj u kojem je zaključila da BiH u dovoljnoj meri ispunjava uslove za početak pristupnih pregovora sa EU i 21. marta donela odluku odluku o otvaranju pristupnih pregovora sa BiH ali su političke tenzije skrenule fokus sa EU.

Severna Makedonija – rekorder u statusu kandidata

Severna Makedonija

Foto: shutterstock

Severna Makedonija

Severna Makedonija drži neslavan rekord – u statusu kandidata je dve decenije, od 2005. godine, a 2001. je potpisala SSP. U želji da uđe u EU, Skoplje je pristalo i na promenu imena države, ali ni to nije pomoglo. Toliko dugo traje jer je bila suočena sa dve blokade: od Grčke ali se to prevazišlo promenom imena a sada je blokira Bugarska zbog spora oko jezika i statusa bugarske manjine. Bugarska tvrdi da makedonski nije samostalan jezik, već samo zapadno-bugarski dijalekt i zahteva se da se bugarska manjina, koja broji tek 3.000 pripadnika, u Ustav Severne Makedonije unese kao „državotvorna nacija“. Konferencija o pristupanju u julu 2022. označila je formalni početak pregovora, ali zbog bugarske blokade to još uvek nisu pravi pregovori.

Da bi država ispunila uslove za pristupanje EU, mora da otvori a potom zatvori 33 pregovaračka poglavlja. Hrvatska je poslednja, 1. jula 2013. postala 28. članica Evropske unije. Najveće proširenje bilo je 2004. kad je uniji pristupilo 10 država.



Izvor

You may also like