Home Politika Hrvatska ubrzano modernizuje svoje polovne „rafale“ zbog sporazuma Srbije i Francuske

Hrvatska ubrzano modernizuje svoje polovne „rafale“ zbog sporazuma Srbije i Francuske

by euronet063


Vesti

Politika

Hrvatska ubrzano modernizuje svoje polovne „rafale“ zbog sporazuma Srbije i Francuske

Hrvatska odlučila da brže modernizuje svoje polovne borbenih avione „rafale“ zbog kupovine Srbije 12 novih aviona, pišu hrvatski mediji

Analitičari smatraju da je bilo očekivano da Hrvatska modernizuje „rafale“ i iskoristi to za dobijanje unutrašnjih političkih poena

Da li je Hrvatska je odlučila da modernizuje svoje polovne borbene avione „rafale“ brže nego što je prvobitno planirala jer je Srbija kupila 12 novih ovih letelica? To tvrde hrvatski mediji s tim što analitičari smatraju da je to više interpretacija za dobijanje unutrašnjih političkih poena jer se apostrofiralo da Hrvatska zaostaje u naoružanju u odnosu na Srbiju.

rafaliFoto: AP, Tanjug, DANIEL KASAP, Darko Vojinović, Tatan Syuflana / Ringier

rafali

Kako piše „Jutarnji list“, Hrvatska je prvobitno planirala da započne nadogradnju svojih „rafala“ 2030. godine, ali je odluka Francuske da Srbiji proda 12 novih „rafala“ u standardu F4 „naglo ubrzala planove o nadogradnji“.

Blic preporučuje

Ugovor Francuske i Srbije o prodaji aviona izazvao je bes u hrvatskoj vladi jer nije uobičajeno da tvoj strateški partner proda vojne avione zemlji s kojom, recimo tako, imaš geostrateške nesporazume. Stoga je od Francuske zatraženo službeno pojašnjenje tog poteza. Nakon nekoliko meseci francuska je strana Hrvatskoj objavila da joj je dostupna nadogradnja „rafala“ na standard F4.1 – stoji u tekstu „Jutarnjeg lista“.

Borbeni avion "rafal"

Foto: HARISH TYAGI / EPA;

Borbeni avion „rafal“

Dalje se navodi da ova situacija ilustruje kako „međunarodni odnosi i prodaja vojne opreme mogu da utiču na geostrateške planove i politike zemalja“.

Hrvatska je bila primorana da ubrza svoje planove o nadogradnji kako bi osigurala svoju bezbednost i zadržala stratešku prednost. Nadogradnja na standard F4.1 znači unapređenje aviona u smislu tehnologije, borbenih kapaciteta i operativne sposobnosti, što će Hrvatskoj omogućiti da ostane konkurentna u regionu – piše „Jutarnji list“.

Vojinović: Hrvati i dalje čuvaju kao tajnu šta je nabavljeno od naoružanja

Ipak, Petar Vojinović, urednik vazduhoplovnog portala „Tango Six“ oprezan je u vezi sa pisanjem „Jutarnjeg lista“.

Hrvatski procesi nabavke višenamenskih borbenih aviona bili su transparentni i dobro komunicirani u njihovoj javnosti, osim planova za nabavku naoružanja za drugi proces koji je uspešno doveden do kraja, nabavku rafala. I dalje čuvaju kao tajnu šta je nabavljeno od naoružanja, a sada imamo spekulacije da će nakon prvog paketa naoružanja koji nije toliko potentan, želeti da nabave sposobnije naoružanje – navodi za „Blic“ Vojinović.

Petar Vojinović

Foto: Vesna Lalić / RAS Srbija

Petar Vojinović

Naš sagovornik nije iznenađen željom Hrvatske da modernizuje svoje ratno vazduhoplovstvo.

Verovatno će želeti da svoje polovne francuske „rafale“ dovedu do modernijeg standarda, upravo onog koji će Srbija, kao nove avione, kupiti. Do sada je bilo prilično neuobičajeno, indikativno i javno, da je, na primer, predsednik Srbije govorio da ima informacije da ni Srbiji ni Hrvatskoj neće biti dozvoljena kupovina najsposobnijih raketa dugog dometa za „rafale – meteor“ – zaključuje Vojnović.

Radulović: Ne radi se o epohalnoj modernizaciji „rafala“

I Vlade Radulović, vojni analitičar, ističe za „Blic“ da je bilo očekivano da Hrvatska u nekom trenutku ide na modernizaciju svojih „rafala“.

– Ovde se ne radi o nekoj epohalnoj modernizaciji pošto je reč samo o nadogradnji softvera i optoelektronskog sistema. Taj proces je verovatno ubrzala činjenica da je Srbija kupila nove, modernije „rafale“ zbog čega se u hrvatskoj javnosti stalno potenciralo kako Hrvatska ima polovne ove avione – navodi Radulović.

.

Foto: Blic TV / Ringier

.

Kako kaže, modernizaciju „rafala“ koriste sad i hrvatski političari kako bi pokazali da Hrvatska u tom pogledu neće zaostajati za Srbijom.

Ako bismo poredili, svakako da je Srbija imala jače ratno vazduhoplovstvo pa i protivvazdušnu odbranu od Hrvatske. S tim što treba imati na umu da između rafala treće i četvrte generacije ne postoje, zaista, velike razlike – ocenjuje Radulović.

Dodaje da mu je jasno zbog čega Zagreb negoduje jer je Francuska prodala Srbiji nove „rafale“.

Više se radi o ubiranju unutrašnjih političkih poena jer između Pariza i Beograda ne postoje nikakvi politički problemi ni sankcije. Da li je iko mislio da će zbog nekog pisma primedbe iz Zagreba Francuska odustati od prodaje „rafala“ Srbiji – zaključuje Radulović.



Izvor

You may also like