Ako političke stranke ne postignu saglasnost, sledi raspisivanje izbora.
Problem predstavlja protivljenje opozicije kandidaturi Albulene Hadžiju za predsednicu skupštine.
Bilo je potrebno da propadne čak 37 pokušaja konstituisanja prištinske skupštine da tamošnji Ustavni sud reaguje i nametne rok za završetak posla nakon kojeg se kreće u formiranje vlade. Stranke koje su prošle cenzus dobile su rok od 30 za dogovor i tako prekinu institucionalnu krizu, ali poznavaoci političkih i pravnih prilika sumnjaju u taj ishod. U tom slučaju, dodaju, prištinska predsednica Vljosa Osmani bi trebalo da raspiše nove izbore.
Foto: Tanjug / AP / Ringier
Fatmir Šeholi, politički analitičar iz Prištine, kaže za „Blic“ da dan posle objave odluke Ustavnog suda svaka politička partija ima svoje tumačenje i da to – nije dobro.
Blic preporučuje
– Danas smo svedoci da Samoopredeljenje insistira da odluka nigde ne kaže da je protivustavno da se predsednica Skupštine bira tajnim glasanjem – kaže Šeholi.
On ukazuje i da odluka Ustavnog suda nema objašnjenje šta ako posle 30 dana ne bude izabran predsednik Skupštine.
– Mislim da nakon toga predsednica Kosova Vljosa Osmani ima obavezu da brani Ustav Kosova i da donese rešenje odlukom koja se zasniva na njemu, jer je očigledno da niko neće popustiti. I izbori su deo rešenja – kaže Šeholi.
„Aktivno ometaju“
Aktuelna situacija na Kosovu je nalik lavirintu, ali Kadri Krieziju, bivši sudija Ustavnog suda, jasno vidi izlaz. On kaže da ako se skupština ne konstituiše u roku od 30 dana, to znači da članovi ovog zakonodavnog tela „aktivno ometaju ustavno funkcionisanje skupštine“.
– U tom slučaju, predsednica, delujući u potpunosti u skladu sa svojim ustavnim ovlašćenjima, ima pravo da utvrdi da zakonodavno telo nije ispunilo svoju ustavnu obavezu da konstituiše skupštinu, i da kao izlaz iz ove apsurdne situacije, raspiše nove izbore. Treba naglasiti da, ako bi predsedničina odluka o raspisivanju novih izbora bila osporena pred Ustavnim sudom, ne postoji logičan scenario u kojem bi sud kontrirao sopstvenoj odluci kojom nalaže da se skupština mora konstituisati u roku od 30 dana – istakao je on.
Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia
Kurti sazvao sastanak
Izbori na Kosovu održani su u februaru, ali nove skupštine i dalje nema jer opozicija ne pristaje na tajno glasanje i da Albulenu Hadžiju, kandidat Samoopredeljenja, bude predsednica.
Ustavni sud Kosova pokušao je da prekine ovu sagu i doneo odluku da poslanici moraju da zaključe konstitutivnu sednicu parlamenta najkasnije u roku od 30 dana, izborom predsednika i potpredsednika.
Sud je precizirao da je pravo koje se daje najvećoj partiji proizašloj iz izbora da predloži kandidata za predsednika skupštine ne sme da se koristi za blokiranje procesa. Takođe je pozvao partije da učestvuju u glasanju.
Foto: youtube/Vlada Republike Hrvatske / screenshot
Hadžiju je izjavila je da će, ako ne dobije 61 glas na tajnom glasanju u parlamentu, povući kandidaturu, ali je u međuvremenu, sednica koja je zakazana pre ove odluke prekinuta.
To je učinjeno kako bi se održao sastanak političkih partija koji je lider Samoopredeljenja Aljbin Kurti zakazao za subotu.
Povodom odluke Ustavnog suda se oglasila ambasada SAD u Prištini, i poručila da odluka naglašava važnost ustavnih procesa, i da je sada odgovornost lidera političkih partija da finalizuju konstituisanje skupštine i formiraju novu stabilnu vladu u skladu sa Ustavom.
Ali, sudeći prema izjavama političara, malo šta će se promeniti.
Jedni o klin drugi o ploču
Tako je poslanik Samoopredeljenja Hekuran Murati izjavio je da je Ustavni sud potvrdio da je stav te stranke principijelan i zasnovan na Ustavu, i da svi poslanici moraju učestvovati u glasanju.
– Jučerašnja presuda Ustavnog samo potvrđujući da je naš stav principijelan i zasnovan na Ustavu. Ni u jednoj tački presude sud nije rekao da je tajno glasanje neustavno, kako to tvrdi opozicija. Sud je potvrdio da je tajno glasanje jedna od metoda koje se mogu koristiti. Sve stranke, a posebno one koje imaju članove u Predsedništvu Skupštine, moraju postići konsenzus. Ustavni sud je juče ponovo potvrdio da svi poslanici moraju učestvovati u glasanju – rekao je Murati.
A poslanik Demokratske partije Kosova Perparim Gruda tvrdi da sastanak koji je sazvao lider Samoopredeljenja Aljbin Kurti ne predstavlja politički kompromis.
– Rešenje je povratak na javno glasanje, jer, kako kaže, upravo takav duh predstavlja i presuda Ustavnog suda – kaže Gruda.
Pročitajte još
ČETIRI MESECA I 30 NEUSPELIH POKUŠAJA Priština u političkom vakuumu i sa vezanim rukama: Kurti bi DUPLE IZBORE, ovo su tri načina da se oni dese
Gde je zapelo?
Pokret Samoopredeljenje, kao pobednik izbora, predložio je Albulenu Hadžiju za predsednicu parlamenta. Demokratska partija Kosova i Alijansa za budućnost Kosova odbijaju da glasaju za Hadžiju koju smatraju kontroverznom figurom. Pokret samoopredeljenje insistira da ona zaslužuje da bude izabrana na tu funkciju, odbacujući pozive da promeni kandidata.
Od 15. aprila, konstitutivna sednica se nastavlja svakih 48 sati, a od maja, Demokratska partija Kosova, Demokratski savez Kosova i Alijansa za budućnost Kosova odbijaju da podnesu predlog za komisiju koja bi nadgledala tajno glasanje.