MINISTAR pravde Nenad Vujić ocenio je danas da bi glavni javni tužilac Javnog tužilaštva za organizovani kriminal Mladen Nenadić morao da se izuzme iz postupanja u predmetu „nadstrešnica“.
Foto: Printskrin
Nenadić bi morao da se izuzme, s obzirom na to da je javnost upoznata sa njegovim neformalnim druženjem sa licima koja bi mogla da budu ispitana u tom postupku.
„Kada govorite o određenim druženjima, fotografijama, minimum koji se traži u sudskim postupcima je da je svako lice iz sistema pravosuđa koje se nađe u ovakvoj situaciji, mora da se izuzme iz datog predmeta, bilo da je tužilac bilo da je sudija“, naglasio je Vujić, kometarišući fotografiju na kojoj su pored ostalih, Nenadić i dvojica aktuelnih funkcionera „Železnica Srbije“ u vreme pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novoj Sadu 1. novembra 2024. godine, a koji su u međuvremenu su podneli ostavke.
Ukoliko bilo koji od njih, kako je rekao, bude procesuiran ili se uzima od njega bilo kakva izjava, tužilac mora da se izuzme, ne može ni da vidi taj predmet.
Na konkretno pitanje, da li bi Nenadić trebalo da bude izuzet iz predmeta „nadstrešnica“, ministar je odgovorio „da, apsolutno“.
Sa druge strane, govoreći o eventulanoj odgovornosti Nenadića pred tužilačkim organima, ministar pravde je ukazao da Etički kodeks tužilaca propisuje da tužioci moraju da vode računa o svom privatnom ponašanju, jer se i kroz privatno ponašanje šalje određena slika u javnost.
Taj Kodeks, kako je pojasnio, naslanja se na smernice i mišljenje Konsultativnog veća evospskih tužilaca koje kaže u svom mišljenju troj 13, da čak i neformalne društvane veze između tužilaca sa političkim ili javnim ličnostima moraju da budu pažljivo objavljivane jer ugrožavaju nezavisnost, odnosno samostalnost tužilaca.
„U mišljenjiima Konsultativnog veća evropskih tuzilaca, kao i nizu mišljenja Ujedinjenih nacija, Saveta Evrope, govori se i o segmetnu izlaska u javnost preko društvenih mreža, pa čak i ako je to u privatnom kontekstu. Ukoliko izađe takva fotografija ili je neko objavio zvanično, u tumačenjima ovih mišljenja se navodi da je neophodno odmah iskomunicirati sa javnosti i objasniti kontekst druženja i komunikacije“, naglasio je ministar.
(To je u Nenadićevom slučaju propušteno i sa jedne strane izaziva sumnje u njegovu nepristrasnost, dok on sa druge strane traži zaštitu Visokog saveta tužilaštva zbog spoljnih pritisaka od strane medija).
Vujić smatra da pred Etičkim odborom Visokog saveta tužilaca treba da se postavi pitanje da li je Nenadićevo ponašanje u skladu sa gore pomenutim Etičkim kodeksom.
„Ako se zalažemo za poštovanje zakona, poštovanje institucija, treba da prođemo i tu fazu, kako bi se ovakve situacije sprečile u budućnosti. Ova situacija je dobra da bismo se i mi pročistili i naučili da su institucije bitne. Bez institucija nema pravnog poretka, jer smo onda kao građani izloženi grupama i grupicama koje mogu da odlučuju da li im se sviđa ovo ili ono“, zaključio je ministar pravde.
(B92)