Home Politika Sporazumi sa okrivljenima se ne zaključuju pod prinudom

Sporazumi sa okrivljenima se ne zaključuju pod prinudom

by euronet063


NETAČNE su insinuacije koje se plasiraju na TV Nova S, novinama Nova S i portalu Nova. rs da Više javno tužilaštvo u Beogradu zaključuje sporazume sa okrivljenima pod prinudom, odnosno ucenom određivanjem pritvora, saopštilo je VJT u Beogradu.

ВЈТ У БЕОГРАДУ ДЕМАНТУЈЕ БЛОКАДЕРСКЕ МЕДИЈЕ: Споразуми са окривљенима се не закључују под принудом

Foto D. Milovanović

– Takođe je netačno da su, kako je to naveo novinar gostujući na TV Nova u kontekstu odstupanja od novouspostavljene prakse Višeg suda u Beogradu da sporazume usvaja na redovnim ročištima, da su studenti (uhapšeni posle protesta održanog 28. juna 2025. godine u Beogradu) potpisali sporazume o priznanju krivičnog dela za nasilničko ponašanje.

U pitanju nisu studenti već lica od 33 i 39 godina, o čemu je tužilaštvo u više navrata izvestilo javnost putem saopštenja koja su dostupna na sajtu VJT u Beogradu.

Pri tome podsećamo da svako ima pravo da se brani onako kako smatra da je u njegovom najboljem interesu. 

To znači i da je okrivljeni slobodan da u prisustvu svog branioca odluči da li će krivično delo priznati i zaključiti sporazum ili neće. 

O potvrđivanju sporauzma odlučuje Viši sud u Beogradu, a sporazum je moguće zaključiti sve do završetka glavnog pretresa.

Ukoliko sud potvrdi sporazum, izriče okrivljenom presudu sa kaznom koja je dogovorena između postupajućeg javnog tužioca, okrivljenog i njegovog branioca iz reda advokata, koji je obavezan da učestvuje u svim fazama postupka – pregovora, zaključenja i potvrđivanja sporazuma. 

Napominjemo da osumnjičeni ima mogućnost da odustane od sporazuma, sve dok sud ne donese odluku o tome da li će sporazum prihvatiti.

Zakonik o krivičnom postupku ne zabranjuje mogućnost da se sporazum o priznanju krivičnog dela zaključuje sa zadržanim licem i da se dostavlja dežurnom sudiji za prethodni postupak koji bi o njemu odmah odlučio.

To je inače široko rasprostranjena praksa kod osnovnih sudova i javnih tužilaštava, pogotovo kada su u pitanju krivična dela za koja se mogu izreći blaže kazne.

Zbog toga ističemo da se Više javno tužilaštvo u Beogradu uvek drži slova zakona, bez obzira da li se to nekome u javnosti dopada ili ne.

Zaključenje sporazuma o priznanju krivičnog dela regulisano je Zakonikom o krivičnom postupku članovima od 313 do 319. 

Član 317. posebno propisuje uslove da bi sporazum bio prihvaćen od strane suda: 

Sud će presudom prihvatiti sporazum o priznanju krivičnog dela i oglasiti okrivljenog krivim ako utvrdi: 

1) da je okrivljeni svesno i dobrovoljno priznao krivično delo, odnosno krivična dela koja su predmet optužbe; 

2) da je okrivljeni svestan svih posledica zaključenog sporazuma, a posebno da se odriče prava na suđenje i da prihvata ograničenje prava na ulaganje žalbe (član 319. stav 3.) protiv odluke suda donesene na osnovu sporazuma; 

3) da postoje i drugi dokazi koji nisu u suprotnosti sa priznanjem okrivljenog da je učinio krivično delo; 

4) da je kazna ili druga krivična sankcija, odnosno druga mera u pogledu koje su javni tužilac i okrivljeni zaključili sporazum predložena u skladu sa krivičnim ili drugim zakonom. 

Pored elemenata iz člana 428. st. 2, 3. i 5. ovog zakonika, presuda iz stava 1. ovog člana sadrži i razloge kojima se sud rukovodio prilikom prihvatanja sporazuma.

Dakle VJT u Beogradu ponovo apeluje na medije da ne šire dezinformacije i lažne vesti – navodi se u saopštenju VJT u Beogradu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije





Izvor

You may also like