Pripadnici kosovske policije zauzeli su sportsku halu u Leposaviću, što je onemogućilo mladima korišćenje prostora.
Međunarodna zajednica nema adekvatnu reakciju na incidente i represiju prema srpskom narodu.
Predstavnik Srpske liste u Leposaviću Zoran Todić izjavio je danas da Srbi na Kosovu i Metohiji svakodnevno trpe pritisak koji sistemski sprovodi režim iz Prištine, i istakao da, osim šturih saopštenja, nema adekvatne reakcije međunarodne zajednice koja, kako je naveo, nemo posmatra tihi egzodus na KiM.
Foto: Ringier
Todić je za RTS rekao da su kapije sportske hale u Leposaviću, koju su pre tri dana zauzeli pripadnici takozvane kosovske policije, i dalje zatvorene i da zaposleni ne mogu da uđu na svoja radna mesta, a da je deci i mladima onemogućeno da koriste halu, kao i studentima Fakulteta za fizičko vaspitanje koji su tu imali nastavne i ispitne obaveze.
Blic preporučuje
„ČEKAMO REAKCIJU MEĐUNARODNIH INSTITUCIJA“ Predsednica Skupštinskog odbora za KiM o postavljanju table „Pošte Kosova“ na objektu srpske pošte u Prilužju: Priština nije učinila ništa
– Ovo je još jedan udarac na sve što je srpsko, a na meti su ponovo naši najmlađi – rekao je Todić iz Srpske liste.
Naveo je da su pre tri dana nelegitimni predstavnici opštine, uz prisustvo policije, uzurpirali i protivpravno, bez ikakvog dokumenta, zauzeli prostorije sportsko-turističke organizacije koja se nalazi u hali, koja je građena nakon sukoba 1999. godine sredstvima države Srbije.
Kako je naveo, naći će se rešenje kako bi deca i mladi mogli da sprovode planirane sportske aktivnosti na alternativnim mestima, na sportskim terenima škola, u školskim salama iako, kako kaže, ti uslovi nisu ni približno kao oni koje su imali do pre tri dana.
Todić je kazao i da nelegitimni predstavnici opštine Leposavić prete i iseljenjem raseljenim Srbima koji su smešteni u stanovima u Leposaviću koji su izgrađeni uz podršku Vlade Srbije.
Govoreći o reakciji međunarodne zajednice i eventualnim sankcijama za počinioce, Todić je rekao da osim šturih saopštenja, i danas kao i mnogo puta u prošlosti, postoji licemerje od strane pripadnika međunarodnih misija koje borave na prostoru AP KiM.
– Imamo misiju KFOR-a, koja je po Rezoluciji 1244 zadužena da vodi brigu o bezbednosti za sve zajednice na prostoru KiM, ali nažalost danas se sve ovo dešava pred očima vojnika KFOR-a i pripadnika misije EULEKS koji nemo posmatraju tihi egzodus koji se tiče nestanka srpskog naroda sa prostora KiM – kazao je Todić.
Ukazao da je ionako težak položaj srpskog naroda na KiM dodatno otežan gašenjem srpskih institucija i zabranom upotrebe dinara, navodeći da su građani srpske nacionalnosti koji primaju plate, penzije, socijalna davanja prinuđeni da čekajući po više sati na administrativnim prelazima kako bi podigli svoj novac.
– Odavno je bio trenutak za pravu reakciju međunarodne zajednice, jer svi dobro znamo kakve su mogućnosti države Srbije u ovom trenutku koja, osim pomoći u vidu davanja, nije u mogućnosti drugačije da zaštiti svoj narod. Verujem da će državno rukovodstvo u kontaktu sa predstavnicima zapadnih zemalja moći da utiče na to da se stane na put represiji prema svemu što je srpsko na prostoru KiM’ – kazao je Todić.
(Tanjug)