Vučić je prvi u regionu razgovarao sa Trampom nakon njegove pobede na američkim izborima u novembru
Kako kažu analitičari, moguće da će se insistirati na potpunoj primeni Vašingtonskog sporazuma
Ako se predsednik Aleksandar Vučić sastane u naredna dva meseca sa Donaldom Trampom, američkim predsednikom, razgovaraće o tri ključne teme: BiH, Kosovu i sankcijama NIS-u, ocenjuju analitičari za „Blic“. Moguće je da će Tramp insistira na potpunoj primeni Vašingtonskog sporazuma koji je potpisan pred kraj njegovog prvog mandata.
Vučić je poručio da se nada i da očekuje da će se u narednih dva meseca sastati sa Trampom iako je poručio da „još nije zakucan termin“. Činjenica da je Vučić prvi u regionu razgovarao sa Trampom nakon njegove pobede na američkim izborima mogla bi da utiče i na to da predsednik Srbije bude i prvi lider na Zapadnom Balkanu koji će se sresti sa američkim predsednikom.
Blic preporučuje
Latinović: Moguće da je sve išlo preko Grenela
Branka Latinović, bivša ambasadorka OEBS-a, kaže za „Blic“ da ima puno nepoznanica u vezi sa sastankom Vučića i Trampa.
– Za sada imamo samo opštu informaciju da bi taj sastanak trebalo da se održi u naredna dva meseca, a to je relativno dug period kada se ima u vidu dinamika međunarodnih odnosa u svetu, ali i regionu. Takođe, politika Trampa je takva da uvek nameće nove teme, odnose, rečnik – navodi Latinović.
Kako kaže, Tramp nakon inauguracije na mesto predsednika Amerike „nije imao izjave o našem regionu“.
– Nije najjasnije ni kojim kanalima komunikacije se dogovara sastanak Trampa i Vučića. Ne verujem da je to urađeno preko Ministarstva spoljnih poslova jer naš ambasador još nije počeo da radi u Americi i neće u narednih mesec-dva. Dok novi američki ambasador Mark Brnović nije još stigao u Srbiju, a i on nije iz diplomatskog sveta pošto je godinama bio tužilac. Zato je moguće da je sve išlo preko Ričarda Grenela, ali i preko Andrićevog venca – analizira Latinović.
„Verovatno će se insistirati na formiranju ZSO“
Dodaje da se takav sastanak ne organizuje ako „iza toga ne stoji neki dogovor ili nešto opipljivo“.
Foto: Youtube Kosovo online / youtube
– Videćemo da li će se i kako u narednom periodu formirati vlada u Prištini. Kurti najavljuje da će opet imati vladu. Verovatno će se na sastanku Vučića i Trampa insistirati na obavezama koje Priština ima po Briselskom sporazuma, a to je formiranje Zajednice srpskih opština. Takođe, mislim da će Tramp pokušati da oživi i Vašingtonski sporazum zato što je on čovek iz biznisa i gleda da nametne teme koje će biti od koristi za američke interese – ocenjuje Latinović.
„Amerika je pretežno fokusirana na događaje u BiH“
Naša sagovornica očekuje da jedna od tema razgovora bude i situacija u BiH i sve što se dešava u vezi sa Miloradom Dodikom, predsednikom Republike Srpske.
– Amerika je pretežno fokusirana na događaje u BiH. U tom smislu, nedavno je izjavu dao Marko Rubio, produžen je mandat Euforu i organizovan sastanak Kvinte kako bi se očuvao i održao Dejtonski sporazum – navodi Latinović.
Konačno, jedna od tema sastanka bi mogla da budu i sankcije NIS-u ako se do tada ne reši to pitanje.
– Zavisiće i od toga kako će se rešiti ta tema jer odlaganje sankcija svakako nije ni konačno ni prihvatljivo rešenje. Do sada se odlaganje sankcija dogovaralo na nivou ministarstva finansija i ekspertskih timova jer je pitanje vlasničke transformacije NIS-a svakako pitanje za stručnjake – zaključuje Latinović.
Milić: I Bajdenova administracija radila na primeni Vašingtonskog sporazuma
Dimitrije Milić, politikolog iz organizacije „Novi treći put“ izdvaja tri ključne teme koje bi mogle biti u fokusu eventualnog sastanka Vučića i Trampa:
- BiH – situacija sa Dodikom nakon što je osuđen pošto „Srbija ima uticaja na Republiku Srpsku“
- Kosovo – formiranje Zajednice srpskih opština i kritike na račun ponašanja Kurtija uz podsećanje da je prištinski premijer otvoreno podržavao Bajdena na američkim izborima što je povećalo Trampove sumnje u Kurtija
- Sankcije NIS-u – NIS je za srpsku privredu veoma značajna kompanija jer donosi između sedam i osam odsto BDP-a godišnje
Kako kaže, pored tih tema verovatno bi Vučić i Tramp mogli da govore o odnosu Srbije prema ratu u Ukrajini, zatim prema Izraelu, Bliskom istoku i kineskom uticaju.
Kada je reč o Vašingtonskom sporazumu, Milić smatra da je Bajdenova administracija radila na njegovoj primeni.
– Nije jedino u Beogradu otvorena kancelarija Američke korporacije za međunarodno razvojno finansiranje (DFC). Ali, sprovedena je, recimo, diverzifikacija izvora gasa za Srbiju pa taj energent ne dobijamo samo iz Rusije. Potpisan je energetski sporazum sa Amerikom, a i tečni gas će nam uskoro stizati preko Grčke – zaključuje Milić.
Vučić: To bi bila ogromna čast za našu Srbiju
Inače, Vučić je izjavio je da se „nada da će u narednih dva meseca imati susret Trampom“.
– Očekujem da imam taj susret. On je suviše zauzet, uvek je moguće da se nešto promeni, nije još uvek zakucan termin, ali vi znate da sam ja veoma oprezan kada o tome govorim. To bi bila ogromna čast za našu Srbiju i verujem da je to izvodljivo – rekao je Vučić.