Home Politika Bura zbog glasa „za“ Rezoluciju iz usta Crne Gore: Ova teška reč je odzvanjala Podgoricom

Bura zbog glasa „za“ Rezoluciju iz usta Crne Gore: Ova teška reč je odzvanjala Podgoricom

by euronet063


Naime, među 84 zemlje koje su usvojile Rezoluciju, našla se i Crna Gora koja je početkom aprila podnela dva amandmana na Rezoluciju, i to:

Blic preporučuje


OVAKO SE GLASALO U UN: Grčka ipak uzdržana, a evo kako su glasale komšije


REZOLUCIJA O SREBRENICI USVOJENA TANKIM BROJEM GLASOVA Više protiv i uzdržanih, nego za! (FOTO, VIDEO)

  • da se rezolucijom eksplicitnije precizira da su sudske presude u vezi sa genocidom donete protiv pojedinaca, a ne etničkih grupa ili država,
  • da se potvrdi nepovredivost Dejtonskog sporazuma.

Ovu odluku je saopštio premijer Crne Gore, Milojko Spajić, dok je Nemačka juče na glasanju na sednici Generalne skupštine UN pozdravile odluku Crne Gore.

„Pozdravljamo odluku Crne Gore“

– Priznanje važnosti regionalnog učešća grupa je pokazano da se odluči da se uvrste i amandmani u tekst, iako je rezolucija već bila sačinjena. Crna Gora je tražila da se podvuče da je krivična odgovornost za genocid individualizovana, te se ne može pripisati bilo kojoj etničkoj, verskoj ili drugoj skupini ili zajednici u celini. Sigurni smo da će to pomoći da se spreče pogrešna tumačenja i cenim doprinos Crne Gore – rekla je nemačka predstavnica, Antje Ledertse na sednici.

Predstavnica Nemačke Antje Leendertse

Foto: Tanjug / screenshot

Predstavnica Nemačke Antje Leendertse

„Pokazali smo saosećajan pristup žrtvama“

Predstavnik Crne Gore pri UN Damir Šabanović je rekao da je Crna Gora razmotrila i političke implikacije Rezolucije i da „veliku pažnju posvećuju dobrosusedskim odnosima“.

Crna Gora je pokazala saosećajan pristup žrtvama i ovoj osetljivoj temi aktivno pomažući mir i pomirenje i razvijajući prijateljske odnose i saradnju među narodima kao jedini održivi osnov za dalju budućnost – naveo je Šabanović i dodao da je „Crna Gora podnela amandmane kako bi se sprečila zloupotreba i pogrešno tumačenje„.

– Rezolucija nepogrešivo osuđuje zločin i poziva države članice da se spreče budući genocidi i da se spreči veličanje ratnih zločina, zločina protiv čovečnosti i da odgovorni za genocid budu odgovorni za to. Na osnovu presuda suda o ovom događaju kao genocidnom zločinu i Rezolucije iz 2021. godine koju je usvojio Parlament u Crnoj Gori, razmotrili smo i političke implikacije – istakao je Šabanović.

Predstavnik Crne Gore Damir Šabanović

Foto: Tanjug / screenshot

Predstavnik Crne Gore Damir Šabanović

„Vrednosti su u skladu Povelje UN“

Kako je dalje naveo, Crna Gora je kao država sagledala i Povelju UN prilikom donošenja odluke, ali je naglasio i prethodna dva amandmana koja su usvojena na nacrt Rezolucije.

– Kao multietničko društvo, Crna Gora veliki značaj polaže na kulturu i dobrosusedske odnose, i razume osetljivost i pitanja koja su od suštinske važnosti za koegzistenciju. Ove vrednosti nisu u skladu samo sa jednim od naših ključnih spoljnopolitičkih ciljeva — put u EU — već se odnosi i na principe iz Povelje UN, gde je reč o toleranciji i solidarnosti – dodao je Šabanović.

Predstavnica Mađarske

Foto: Tanjug / screenshot

Predstavnica Mađarske

Mađarska glasala protiv

Zanimljivo je to što je Mađarska jedina zemlja u regionu koja je glasala protiv usvajanja Rezolucije, što je predstavnica pri UN dodatno istakla, prilikom čega se zahvalila predsedniku Aleksandru Vučiću.

– Saosećamo se sa žrtvama i njihovoj nesreći. Tragedija koja se dogodila 1995. godine u neposrednoj blizini Mađarske je nešto što se nadamo više neće ponoviti. Mi želimo da se izgradi mir u regionu Zapadnog Balkana i mi ćemo budno pratiti da se izbegne eskalacija bilo kakvih tenzija. Mađarska nije uverena da je ova Rezolucija instrumentalna u promovisanju mira i stabilnosti Zapadnog Balkana. Takve inicijative treba da budu stavljene na agendu Generalne skupštine samo ako ne urušavaju direktno mir Zapadnog Balkana – navela je ona.

Dva dana protesta u Podgorici

Zbog glasa Crne Gore „za“ Rezoluciju, spred zgrade Vlade Crne Gore u Podgorici i preksinoć i sinoć su se skupili građani u cilju izražavanja nezadovoljstva.

Protest u Podgorici

Foto: Rina

Protest u Podgorici
Protest u Podgorici

Foto: Rina

Protest u Podgorici

Kako je „Blic“ već pisao, veliki broj pripadnika policije sa opremom za razbijanje protesta su bili na protestima između zgrade Vlade Crne Gore i Ministarstva spoljnih poslova, dok su organizatori skupa rekli da „podnošenjem predloga rezolucije o genocidu u Srebrenici, ova Vlada na čijem je čelu Milojko Spajić na najgrublji način je pokazala da ne uvažava upravo žrtve srpskog naroda i da poništava sve vrednosti naše trodecenijske borbe“.

Protesti su ponovljeni i sinoć, nakon glasanja na sednici Generalne skupštine UN, gde je 84 zemlje usvojilo nacrt Rezolucije o Srebrenici.

Okupljeni su ispred Vlade Crne Gore skandirali „Izdaja“ i „Rusija“, uz nošenje zastava Srbije i kraljevine Crne Gore i zastava Rusije.

Protest u Crnoj Gori

Foto: Rina

Protest u Crnoj Gori

„Amerikanci napravili amandmane i dali ih Crnogorcima“

Jučerašnja situacija pre glasanja na sednici Generalne skupštine UN je bila, blago rečeno, napeta, gde je predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio uoči sednice da će biti razočaravajućih vesti po pitanju stava nekih država od kojih „nismo očekivali da nam zabiju nož u leđa“.

Kako je „Blic“ pisao, situacija pred glasanje se mogla opisati kroz — lobiranje, pritiske i razočaranja.

Vrlo prljavu ulogu u svemu tome su odigrali crnogorski amandmani i to nije Crna Gora. Niko ne treba da krivi Crnu Goru, oni su samo nečiji potrčko, mi znamo i čiji i o tome ću govoriti u petak – izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Kako je dalje naveo Vučić, Rezolucija je napravila razdor u regiji — dok Crna Gora smatra svojim glasom doprinosi regionalnom pomirenju, amandmani su prihvaćeni, a bivše diplomate sumnjaju u njihove autore.

Aleksandar Vučić na sednici GSUN

Foto: ANGELA WEISS/ AFP / Profimedia

Aleksandar Vučić na sednici GSUN

– Ti amandmani nisu napravljeni u Crnoj Gori. Pouzdane informacije govore iz Njujorka da su to Amerikanci napravili i dali Crnogorcima da nađu izgovor za šta bi glasali. Crna Gora glasa protiv sebe, jer u njoj ima veliki postotak Srba. Znači oni glasaju protiv Srba, ali i protiv sebe kao države – kaže za „Blic“ TV bivši ambasador pri UN Branko Branković.

„Izvinjenje Srbiji i Republici Srpskoj zbog senke izdaje“

„Srpska kuća“ u Podgorici, krovna institucija srpske nauke, kulture, umetnosti i informisanja, uputila je sinoć izvinjenje građanima i rukovodstvima Srbije i Republike Srpske zbog, kako tvrde, „izdajničke“ odluke Crne Gore da glasa za rezoluciju o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN.

– Duboko se izvinjavamo što senka izdaje, bez naše krivice, pada i na naše lice, ali i sa osećajem izuzetnog ponosa delimo zajedničku radost srpskog naroda što su, uprkos neviđenim pritiscima i ucenama, Srbija i Republika Srpska, danas u UN ostvarile veličanstvenu moralnu pobedu – saopšteno je iz „Srpske kuće“.

Srpska kuća u Podgorici

Foto: Ustupljene fotografije

Srpska kuća u Podgorici

Ponosni na jedinstvo srpskog naroda

Iz „Srpske kuće“ ističu da su ponosni i na jedinstvo kojim je danas srpski narod, uprkos spoljnim moćnicima i unutrašnjim plaćenicima, pokazao da nema te sile, pretnji i ucena koje ga mogu baciti na kolena, prenosi Srna.

– Ishod glasanja, nedvosmisleno je dokazao da kao narod nismo sami i da širom sveta imamo brojne i moćne prijatelje, a da je naum istorijskih neprijatelja srpskog naroda i njegovih zajednica još jednom doživeo poraz – navodi se u saopštenju.

Rezolucija o Srebrenici, glasanje u UN

Foto: screenshot

Rezolucija o Srebrenici, glasanje u UN

Usvojena Rezolucija nakon „tesnog“ glasanja

Podsećamo, Nacrtom rezolucije o Srebrenici, čiji su predlagači Nemačka i Ruanda, između ostalog predviđeno je da se „11. jul obeležava kao međunarodni dan sećanja na genocid u Srebrenici“.

Šta je Rezolucija o Srebrenici, kao i šta piše u konačnom tekstu, pročitajte u našem odvojenom tekstu.

Za Rezoluciju o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija u Njujorku glasalo je 84 zemalja, protiv je bilo 19 zemalja, dok je 68 bilo uzdržano. Sve o glasanju možete pronaći u našem jučerašnjem blogu.

Protesti podrške i negodovanja u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kosovskoj Mitrovici i Podgorici.

Aleksandar Vučić podelio fotografiju sa srpskim žrtvama iz BiH i njihovim porodicama.



Izvor

You may also like