Američki mediji su prošlog septembra brujali da je Menendez dobijao mito od Katara i Egipta, a sve se, navodno, odvijalo preko kompanije za halal hranu „IS EG Halal“ čiji je vlasnik Vael Hana, takođe okrivljen.
Blic preporučuje
ALBANSKI LOBISTA KOJI JE SASLUŠAVAO PO KONGRESU Ko je Robert Mendez, senator SAD optužen za primanje mita: Tražio SANKCIJE ZA SRBIJU i tvrdio da je ZSO „recept za katastrofu“
„KOSOVO DA SE SPREMI ZA ZAVRŠNU FAZU“ Američki senator najavljuje KONAČNO REŠENJE i novu ulogu Amerike
Sada američki sajt „Dejli Bist“ piše i da je Mendez „povezan sa trećom nacijom u čije unutrašnje i međunarodne intrige se mešao: Albanijom“. Kako su naveli, reč je o Gazmendu „Gasu“ Liti.
– Štaviše, tokom trajanja navodne šeme podmićivanja, Menendez je koordinirao sa albansko-američkom zastupničkom grupom u koju je Lita bio uključen, sastao se sa bratom biznismena (Korabom Litom) članom Albanske demokratske partije koji je u to vreme bio član albanskog parlamenta, tada članom parlamenta balkanske države, i sa njim razmatrao svoje zvanične izjave – piše „Dejli bist“.
Poznanstvo nisu krili, Korab Lita je 2019. godine podelio fotografije sa sastanka sa Menendezom navodeći da je njegova stranka od američkog senatora dobila podršku za sprovođenje niza reformi.
Ispostavilo se da je, dok je Hana pretvarao sredstva svoje firme IS EG Halal u zlatne poluge i poklone za bračni par Menendez, senator davao izjave u Komitetu za spoljne poslove Senata SAD kojima je ponavljao pozive Koraba Lite za učešće birača na izborima u Albaniji i njegovu zabrinutost za integritet izbornog procesa.
„Lita donirao Menendezovoj kampanji“
Takođe, pišu, i da su Lita i članovi njegove porodice u SAD dali su značajne donacije Menendezovoj izbornoj kampanji u poslednjih deceniju i po, pri čemu su mnoge od tih donacija prošle kroz Albansko-američki komitet za politička pitanja.
U pitanju je deo neprofitne Albansko-američke građanske lige, na čijem čelu su bivši kongresmen iz Njujorka Džo Diogardi i njegova supruga Širli Klojs. U pismu sudiji u aferi sa kladionicama i albanskom mafijom, Diogardi je naveo da je centralna svrha organizacije lobiranje među zvaničnicima američke vlade o pitanjima koja su relevantna za etničke Albance koji žive u Jugoistočnoj Evropi, a pre svega po pitanju Kosova i Metohije.
Liga je tako tražila „saslušanje o odbijanju Srbije da prizna nezavisnost Kosova, i o naporima SAD da ubede više saveznika da priznaju Kosovo kao posebnu naciju„. Tako je, kako piše „Dejli bist“, početkom 2020. godine Menendez počeo više da se oglašava po pitanju Kosova, pridruživši se svom tadašnjem kolegi iz Predstavničkog doma poslaniku Eliotu Engelu iz Njujorka u potpisivanju pisma Trampovom državnom sekretaru Majku Pompeu u kojem je pozvao na uvođenje sankcija Srbiji i zagovarao „oštrije taktike“ Prištine u pregovorima sa Beogradom.
Menendez je 2020. ugostio predsednicu Kosova Vjosu Osmani i prištinskog premijera Aljbina Kurtija, a na jesen se ponovo obratio albanskoj lobi grupi, nakon čega ga je Klojs pohvalila zbog „njegovih čvrstih stavova o albanskim prioritetima na Balkanu“.
Ko je Mendez?
Slovi za jednog od najvećih albanskih lobista u Vašingtonu. To se trudio i da pokaže, pa je na raspravi o američkom angažmanu na Balkanu, zatražio od američke administracije da se posveti pitanju Albanaca u preševskoj dolini.
Govorio je da je „ponosan što su SAD 2008. godine među prvim zemljama priznale nezavisnost Republike Kosovo“.
Bio je među potpisnicima nedavnog pisma predsedavajućih spoljnopolitičkim odborima SAD, Ujedinjenog kraljevstva i EU, kao i američkih kongresmena, koje je potpisalo više od 50 parlamentaraca, a u kojem su od svojih vlada zatraži „kritičniji odnos prema Srbiji“, ističući da politika Beograda „neće funkcionisati za Balkan“.
Zapaljive izjave o ZSO
Time se pohvalio na Tviteru i napisao da je ponosan što su zatražili od vlada EU, SAD i Velike Britanije da preispitaju svoje pristupe odnosu Srbije i Kosova. Istakao je i da da politika Beograda „neće funkcionisati za Balkan.
Žestoko je kritikovao Zajednica srpskih opština, jasno govorio da je protivnik njenog formiranja i tvrdio je da je to “recept za katastrofu”.
Menendez je taj svoj stav izneo na skupu koji je organizovala Albansko-američka građanska liga u SAD, gde je razgovarano i o pitanju dijaloga između Kosova i Srbije, ZSO i idejama koje su kružile o razmeni teritorija i promeni granica.
„Uvedite sankcije Srbiji“
Pre tri godine, zajedno sa takođe albanskim lobistom Eliotom Engelom, tražio je da SAD uvedu sankcije Srbiji zbog povećanog uvoza ruskog oružja.
– Te nabavke oružja od administracije zahtevaju uvođenje sankcija Srbiji po zakonu o suprotstavljanju američkim neprijateljima kroz sankcije (CAATSA), koji je Kongres usvojio posle ruskog mešanja u izbore 2016 – navode Engel i Menendez u pismu tadašnjem državnom sekretaru Majklu Pompeu.
Foto: Justin Lane / EPA;
Menendez, inače sin kubanskih imigranata i advokat po obrazovanju, se sa suprugom suočava sa po tri krivične tačke optužnice.
Tužioci traže da Menendezu bude oduzeta imovina, uključujući njegovu kuću u Nju Džersiju, „mercedes-benz“ iz 2019. i oko 566.000 dolara u gotovini, zlatnim polugama i sredstvima sa bankovnog računa.
Menendez: „Kopaju mi politički grob“
Ali, Menendez je u petak poručio da se neće predati. Skoro istim jezikom koji je koristio 2017. nakon poništavanja suđenja na kojem se našao zbog optužbi za korupciju, Menendez, obratio se javnosti i optužnici dao politički karakter. Rekao je da će nastaviti rad u Senatu.
– Godinama su snage iza kulisa više puta pokušavale da ućutkaju moj glas i iskopaju mi politički grob – rekao je u saopštenju Menendez.
Političari koji Menendeza poznaju godinama, međutim, ukazuju na njegovu otpornost i kažu da za sada neće ići nigde bez borbe.
– Menendez će morati da odluči šta je najbolje za njega i njegovu porodicu. On je borac. Nikada nisam sreo nekoga ko je tako čvrst kao on – rekao je Stiv Svini, bivši predsednik demokratskog Senata.
Ranije optužbe
Ranije je optužen u Nju Džersiju za prihvatanje privatnih letova, priloga za kampanju i drugih vrsta mita od bogatog pokrovitelja u zamenu za zvanične usluge, ali suđenje 2017. završilo se bez odluke porote.
Bio je senator u prethodna tri mandata, a 2013. godine je prvi put izabran za predsednika Komiteta američkog Senata za spoljne poslove.
Foto: Mariam Zuhaib / Tanjug/AP
U Kongresu, Menendez je bio glasan zagovornik remonta imigracionog sistema, obezbeđivanja prava na abortus i podrške ključnim politikama Bajdenove administracije, kao što je Zakon o smanjenju inflacije iz 2021. Političku karijeru počeo je 1986. kao gradonačelnik Union Sitija u Nju Džersiju.