Home Politika Obezbeđenje UN pokušalo da otme zastavu Srbije koju su držale srpske žrtve iz BiH

Obezbeđenje UN pokušalo da otme zastavu Srbije koju su držale srpske žrtve iz BiH

by euronet063


Vesti

Politika

Obezbeđenje UN pokušalo da otme zastavu Srbije koju su držale srpske žrtve iz BiH

Srpske žrtve iz Bosne i Hercegovine unele su u salu Ujedinjenih nacija (UN), gde je počela sednica Generalne skupštine, zastavu Srbije, ali je obezbeđenje UN-a pokušalo da je oduzme.

.

Foto: Julija Bakić / Tanjug

.

Prema pisanju medija, delegacija srpskih žrtava iz BiH odbila je da da zastavu uz poruku: „Ni za živu glavu“.

Blic preporučuje


REZOLUCIJA O SREBRENICI Počela sednica u Njujorku, Vučić govori odmah posle Nemačke: Srbi u sali UN razvili srpsku zastavu (FOTO)


SVE O REZOLUCIJI O SREBRENICI Šta piše u konačnom nacrtu teksta, zbog čega je Srbija protiv, kako se glasa u četvrtak i ko će dići ruku?

U Njujorku je počela Generalna skupština UN na kojoj će se glasati o rezoluciji o Srebrenici. U sedištu UN-a je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a uoči sednice, Vučić je poručio da se Srbija na sve načine boriti za interese našeg naroda.

– Odgovoriću im snažno i onoliko hrabro koliko hrabrosti ima. Sve što imam hrabrosti, znanja i snage odgovoriću im. I odgovoriću im istinito. Odgovoriću im, borićemo se. Naš narod nije genocidan narod – jedna je od poruka predsednika Vučića.

.

Foto: Julija Bakić / Tanjug

.

Nacrtom rezolucije o Srebrenici, čiji su predlagači Nemačka i Ruanda, između ostalog je predviđeno da se „11. jul obeležava kao međunarodni dan sećanja na genocid u Srebrenici“.

Sednica UN počela je minutom ćutanja za stradalog iranskog predsednika Ebrahima Raisija.

Pročitajte još

Nakon Nemačke i Vučića, govoriće Kina, Namibija, Azerbejdžan, Tajland, Iran, Rusija, Brazil, Vijetnam, Gana, Panama, Peru, Grčka, Crna Gora, Kongo i Sijera Leone.

Rezoluciju o Srebrenici predložile su Nemačka i Ruanda, a sponzorisale su je još 34 države, među kojima su zemlje Kvinte i sve zemlje bivše Jugoslavije osim Srbije i Crne Gore.

Uz predlagače Nemačku i Ruandu, sponzori su: Albanija, Australija, Austrija, Bangladeš, Belgija, BiH, Bugarska, Čile, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Holandija, Hrvatska, Irska, Island, Italija, Jordan, Kanada, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malezija, Maršalska Ostrva, Norveška, Novi Zeland, Poljska, SAD, Severna Makedonija, Slovenija, Švedska, Turska, Velika Britanija i Vanuatu.

Šta piše u Rezoluciji o Srebrenici?

Konačan nacrt Rezolucije zvanično nije još objavljen, ali pojedini mediji, poput „Glasa Amerike“, tvrde da su imali uvid u taj dokument pa su objavili njegov sadržaj:

  • predviđa se da 11. jul bude proglašen Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici, koji bi se obeležavao svake godine.
  • bez rezerve se osuđuju akcije koje veličaju osuđene za ratne zločine, zločine protiv čovečnosti i genocid, uključujući i one odgovorne za genocid u Srebrenici.
  • naglašava se važnost završetka procesa pronalaženja i identifikacije preostalih žrtava genocida u Srebrenici i njihovu dostojanstvenu sahranu i
  • poziva se na nastavak krivičnog gonjenja počinilaca genocida u Srebrenici
  • pozivaju se sve države da se u potpunosti pridržavaju svojih obaveza prema Konvenciji o prevenciji i kažnjavanju zločina genocida, međunarodnom običajnom pravu o sprečavanju i kažnjavanju genocida uz poštovanje odluka Međunarodnog suda pravde.
  • od generalnog sekretara Ujedinjenih nacija zahteva se da uspostavi program informisanja pod nazivom „Genocid u Srebrenici i Ujedinjene nacije“, kako bi počela priprema za 30. godišnjicu obeležavanja 2025.
  • traži se od generalnog sekretara da uputi rezoluciju svim državama članicama, organizacijama sistema Ujedinjenih nacija i organizacijama civilnog društva, navodi se u nacrtu rezolucije.



Izvor

You may also like