Srpske žrtve iz Bosne i Hercegovine unele su u salu Ujedinjenih nacija (UN), gde je počela sednica Generalne skupštine, zastavu Srbije, ali je obezbeđenje UN-a pokušalo da je oduzme.
Prema pisanju medija, delegacija srpskih žrtava iz BiH odbila je da da zastavu uz poruku: „Ni za živu glavu“.
Blic preporučuje
REZOLUCIJA O SREBRENICI Počela sednica u Njujorku, Vučić govori odmah posle Nemačke: Srbi u sali UN razvili srpsku zastavu (FOTO)
SVE O REZOLUCIJI O SREBRENICI Šta piše u konačnom nacrtu teksta, zbog čega je Srbija protiv, kako se glasa u četvrtak i ko će dići ruku?
U Njujorku je počela Generalna skupština UN na kojoj će se glasati o rezoluciji o Srebrenici. U sedištu UN-a je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a uoči sednice, Vučić je poručio da se Srbija na sve načine boriti za interese našeg naroda.
– Odgovoriću im snažno i onoliko hrabro koliko hrabrosti ima. Sve što imam hrabrosti, znanja i snage odgovoriću im. I odgovoriću im istinito. Odgovoriću im, borićemo se. Naš narod nije genocidan narod – jedna je od poruka predsednika Vučića.
Nacrtom rezolucije o Srebrenici, čiji su predlagači Nemačka i Ruanda, između ostalog je predviđeno da se „11. jul obeležava kao međunarodni dan sećanja na genocid u Srebrenici“.
Sednica UN počela je minutom ćutanja za stradalog iranskog predsednika Ebrahima Raisija.
Pročitajte još
Nakon Nemačke i Vučića, govoriće Kina, Namibija, Azerbejdžan, Tajland, Iran, Rusija, Brazil, Vijetnam, Gana, Panama, Peru, Grčka, Crna Gora, Kongo i Sijera Leone.
Rezoluciju o Srebrenici predložile su Nemačka i Ruanda, a sponzorisale su je još 34 države, među kojima su zemlje Kvinte i sve zemlje bivše Jugoslavije osim Srbije i Crne Gore.
Uz predlagače Nemačku i Ruandu, sponzori su: Albanija, Australija, Austrija, Bangladeš, Belgija, BiH, Bugarska, Čile, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Holandija, Hrvatska, Irska, Island, Italija, Jordan, Kanada, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malezija, Maršalska Ostrva, Norveška, Novi Zeland, Poljska, SAD, Severna Makedonija, Slovenija, Švedska, Turska, Velika Britanija i Vanuatu.
Šta piše u Rezoluciji o Srebrenici?
Konačan nacrt Rezolucije zvanično nije još objavljen, ali pojedini mediji, poput „Glasa Amerike“, tvrde da su imali uvid u taj dokument pa su objavili njegov sadržaj:
- predviđa se da 11. jul bude proglašen Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici, koji bi se obeležavao svake godine.
- bez rezerve se osuđuju akcije koje veličaju osuđene za ratne zločine, zločine protiv čovečnosti i genocid, uključujući i one odgovorne za genocid u Srebrenici.
- naglašava se važnost završetka procesa pronalaženja i identifikacije preostalih žrtava genocida u Srebrenici i njihovu dostojanstvenu sahranu i
- poziva se na nastavak krivičnog gonjenja počinilaca genocida u Srebrenici
- pozivaju se sve države da se u potpunosti pridržavaju svojih obaveza prema Konvenciji o prevenciji i kažnjavanju zločina genocida, međunarodnom običajnom pravu o sprečavanju i kažnjavanju genocida uz poštovanje odluka Međunarodnog suda pravde.
- od generalnog sekretara Ujedinjenih nacija zahteva se da uspostavi program informisanja pod nazivom „Genocid u Srebrenici i Ujedinjene nacije“, kako bi počela priprema za 30. godišnjicu obeležavanja 2025.
- traži se od generalnog sekretara da uputi rezoluciju svim državama članicama, organizacijama sistema Ujedinjenih nacija i organizacijama civilnog društva, navodi se u nacrtu rezolucije.